لوگوی دوزلی بوک
تخفیف‌های گروهی !
بنر دفاتر
درست و نادرست

درست و نادرست

برزو سریزدی، لیزا او. انگلهارت

«درست و نادرست» نوشته لیزا او. انگلهارت(-۱۹۵۳) و به تصویرگری آر. دبلیو الی است.

پرورش کودکان، وظیفه‌ای تمام‌نشدنی است. آن‌ها از هنگام تولد نمی‌دانند درست یا خطا کدام است. با گذشت سال‌ها، ما امید داریم بتوانیم آن‌ها را افرادی مسئولیت‌پذیر و محترم بار بیاوریم.

برای آنکه بتوانیم این ارزش‌ها و معیارها را در آن‌ها بپروریم، باید بپذیریم که کودکان در مسیر رشد خویش با هنجارهای بسیاری مواجه می‌شوند.کودکان خردسال باور دارند که: «هر چیزی که من می‌خواهم، درست است.» بااین‌حال آن‌ها می‌توانند برای خشنود کردن بزرگسالان و اجتناب از تنبیه شدن، کار درست را انجام بدهند. کودکان در سال‌های اول مدرسه از خودشان می‌پرسند: «این کار چه نفعی برای من دارد؟» در این سن آن‌ها منفعت‌اندیش می‌شوند و به نظرشان این روش منصفانه است. در سال‌های پایانی دبستان، کودکان رفتارشان را با هنجارهای اجتماع تطبیق می‌دهند. نوجوانان در سال‌های دبیرستان، حس احترام به خویشتن را با درک این موضوع که روابط اجتماعی باید به طریقی پایدار بماند، با هم درمی‌آمیزند. در نهایت، هدف والدین این است که کودکان انسان‌هایی بالغ شوند و بتوانند در چارچوب اخلاق و هنجار جامعه، درست و غلط ِ موقعیت‌های مختلف را تشخیص دهند و تصمیم‌های درست بگیرند.

درست است که کودکان در سنین مختلف رشد، مسیر پرپیچ و خمی را طی می‌کنند (بعضی‌ها بیشتر از بقیه)، اما فرا گرفتن اصول اولیه اخلاقی و هنجارهای اجتماعی، می‌تواند نقش لنگری قابل‌اطمینان را در طوفان حوادث زندگی، خصوصاً دوران پرچالش نوجوانی ایفا کند. زمانی که ما فرزندمان را با رفتارهایی که خود به آن پایبندیم و با شکیبایی و حضور همیشگی حمایت و تربیت کنیم؛ به آن‌ها قدرت تشخیص می‌دهیم تا بتوانند خود، درست را از نادرست باز شناسند. شاید این کتاب کوچک، دروازه ارتباطی سالم و مفید را به روی شما و کودکان زندگی‌تان بگشاید.

موارد مرتبط
لوگوی ساماندهی اینماد
تهران، بلوار کشاورز، ابتدای خیابان شانزده آذر، پلاک ۷۸، طبقه ۱۰، واحد ۱۰۱۰
خانه
سبد خرید ( ۰ )
محصولات
دوزلی بوک چیست؟
شرایط خرید
تخفیف ها
تماس با ما
مجله دوزلی بوک
پرسش های متداول
گردونه شانس