لوگوی دوزلی بوک
تخفیف‌های گروهی !
کتاب من کی ام

کانال تربیت فرزند

کانال بهترین مادر دنیا

آشی که ننه سوسکه پخت


یکی بود ،یکی نبود.یک ننه سوسکه مهربان، دلش قد آسمان.یک بچه داشت ناز و تپل،مثل یک دسته گل .
خیلی دوسش داشت.هر چه که میخواست،« نه »نمیگفت.
یه روز سوسک تپلی گفت :«ننه،ننه،من آش میخوام.میپزی برام؟؟»
ننه سوسکه گفت:«می پزم برات،عزیز دلم ، دسته ی گلم»
بهد هم کاسه ای برداشت و رفت توی انبار، تا عدس ، نخود و لوبیا بیاورد.دید عدس دارد اما نخود و لوبیا ندارد.عدس را ریخت تو کاسه اش.سراغ بچه اش آمد و گفت:«ننه جان،پاشو برو در خانه ی همسایه ها، بگو اگر نخود دارید یا لوبیا قرض بدهید کمی به ما.»
تپلی قبول کرد و رفت سمت همسایه ی راست دستی که خاله مورچه بود. در زد و منتظر شد.وقتی که در باز شد،گفت:«سلام و علیکم خاله مورچه جان. ننه ام سلام رساند و گفته اگر نخود دارید یا لوبیا قرض بدهید کمی به ما.»
خاله مورچه توی خانه اش نخود و لوبیا داشت اما توی دلش مهربانی نداشت. با خودش فکر کرد اگر بدهم خودم کم می آورم.این بود که گفت:« نه ندارم.تمام شده،ببخشیدم .اگر داشتم،می دادم.»بعد هم در را بست و رفت توی خونه.سوسکی تپلی راه افتاد و رفت در خانه سمت چپی ، که بی بی پینه دوز بود.در زد و گفت:«سلام به بی بی پینه دوز،مزاحمم این وقت روز . امده ام قرض بگیرم ازشما اگر دارید کمی نخود یا لوبیا.»
بی بی پینه دوز توی خانه اش نخود و لوبیا داشت اما توی دلش مهربانی نداشت. با خودش فکر کرد اگر بدهم خودم کم می آورم. این بود که گفت:« نه ندارم. تمام شده،ببخشیدم . اگر که داشتم میدادم .» سوسک تپلی با دست خالی برگشت به خونه،پیش ننه سوسکه و گفت :«ننه جان،همسایه ها هم مثل ما نه نخود دارند و نه لوبیا.»
ننه سوسکه آهی کشید و گفت :«حیف شد اگرداشتند چه خوب میشد. اما عیب نداره ننه جان . شُکر خدا عدس دارییم تو خونه مان .با همین عدس اشی میپزم خوشمزه.»
دیگ را گذاشت رو اتش . عدس را ریخت توآبش.نمک به آن،یکم زد.به هم زد و به هم زد.
بالاخره اش پخته شد.بویش توی خونه ننه پیچید.از خانه بیرون رفت و به خانه ی همسایه رسید.ننه سوسکه یک کاسه اش کشید داد به دست بچه اش .بعد هم یک کاسه برای خودش کشید .خواست بخورد ،اما نخورد.
باخودش گفت:«ای وای،چه نامهربانم من! به فکر خودم هستم،به فکر همسایه ها نیستم.»
آنوقت کاسه آش خودش را به زمین گذاشت.دو تا کاسه تمیز برداشت . هر دو را پر از آش داغ کرد.کاسه ها را به دست پسرش داد و گفت:«ننه جان،سوسک تپلم،دسته گلم،پاشو این کاسه ها رو بردار وببر. یپنکی را بده خاله مورچه یکی دیگرو بده خاله بی بی پینه دوز.بگو قابل شما را ندارد،ببخشید که آشمان نخود و لوبیا ندارد.»
سوسک تپلی کاسه ها را گرفت و برد به در خانه ی همسایه ها .داد و همان را گفت که ننه اش گفته بود.
خاله مورچه و بی بی پینه دوز،کاسه های آش را گرفتند و خجالت کشیدند.توی دلشان گفتند :«چه بد کردیم!به ننه سوسکه که اینقدر مهربان است، نامهربانی کردیم.»
بعد هم آش ها را خوردند و ظرف های ان ها را پر از نخود و لوبیا کردند و فرستادند به در خانه ننه سوسکه.به خودشان هم قول دادند که انبار دلشان را پر از مهربانی کنند☺️

کانال « بهترین مادر دنیا »
t.me/joinchat/AAAAADucevMyx9flZVz89Q

کانال نوردیده

در آموزش های اخلاقی بهتر است بگذاریم
نیکویی، راستگویی، خیر خواهی، خداجویی که صفات طبیعی و فطری کودک هستند به طور "طبیعی" شکوفا گردند.

ولی اگر ما به طور "تصنعی" زودتر از حد موعد و فراتر از قابلیت و انتظار کودک آن ها را تحمیل کنیم مانع شکوفایی "طبیعی" این صفات "طبیعی" شده ایم

اگر کودک دیرتر خدا را بشناسد بهتر است تا این که در ذهن خود صفاتی را تصور کند که لایق مقام و منزلت حق تعالی نباشد. اگر ما این گونه صفات را نشناسانیم به شناخت طبیعی و فطری او از خدا کمک بیشتری کرده ایم.

عبدالعظیم کریمی

#کانال_تربیتی_نوردیده
join @nooredideh

کانال نوردیده

توبیخ کودک
تهدید او
غرزدن به او
ایراد گرفتن از او
دادزدن سرش
توضیح دادن ودلیل آوردن برای او
تهاجم به حوزه شخصی کودک است

و اگر چند بار در روز اتفاق بیفتد
برای کودک خطرناک است

Join @nooredideh

کانال کتاب های نردبان

#سانی_بلندگو_قورت_داده!

نویسنده: جولیا کوک
مترجم: #جواد_کریمی

سانی اسم خودش را دوست دارد اما چون صدایش همیشه بلند است، بقیه او را سانی بلندگو صدا می‌زنند.
همهٔ ما ۵ تا صدا داریم، پچ‌پچ، ۱۵ سانتی، پشت‌میزی، سخنرانی و صدای بیرون.
هر کدام از این صداها هم در جای خودش معنی دارد.☺️ اما اگر اشتباهی از آنها استفاده کنیم دردسرساز می‌شود.
صدا را باید تنظیم کرد. مثل یک بلندگو. گاهی باید فقط به اندازه‌ای بلند باشد که کسی که با او حرف می‌زنیم صدایمان را بشنود. گاهی بلندتر و گاهی هم آهسته‌تر. سانی متوجه این تنظیمات می‌شود...

با این کتاب هر پنج درجه را با تکرار «قالی گل باقالی» تمرین کنید.

گروه سنی: #۶_تا_۹ سال

✨ #چاپ_جدید ✨

#مهارت‌های_زندگی
✅ @nardebanbooks

کانال نوردیده

 آیا هوش ارثی است؟

 استعداد، خصوصیات و هوش ارثی و ژنتیک نیست جزو خصوصیات هم نیست بلکه از اجزای استعداد است که آفریدگار متعال به همه ی انسان ها عطا کرده است. هوش مهارت است ویادگرفتنی است حالا ما باید یاد بگیریم و مهارت استفاده از ذهن، مهارت تغییر ذهن و مهارت ایجاد ذهن جدید را به دست آوریم

 این صحبت هایی که امروزه راجع به هوش می شنویم اصلاً بنیان ندارد. هوش یاد گرفتنی است. تست هوش نشان می دهد که چه قدر یاد گرفته ایم. اجزاء چرخه هوش عبارتست از هوش عاطفی، هوش جسمی، هوش معنوی، هوش جنسی و هوش اقتصادی و ....

#هوش_اقتصادی
افرادی که ولخرجی می کنند یا خسیس هستند یا ورشکسته می شوند، هوش اقتصادی ندارند، یاد نگرفته اند و هوش اقتصادیشان رشد نکرده است.

#هوش_جنسی
در مورد هوش جنسی، در حال حاضر جامعه ی ما یک عفونت پنهان از زیر دارد که مثل موریانه در حال جویدن پایه های اخلاق جامعه است و آن مسئله ی دوجنسیتی است. این افراد که امروزه معضل جامعه ی ما هستند فقط ده درصدشان مشکل هورمونی دارند و با جراحی و دارو درمان می شوند اما 90 درصد آنان مشکل شخصیتی دارند؛ یعنی ذهن شان از نظر جنسی رشد نکرده و درواقع دوجنسیتی نیستند بلکه بیمارهای جنسی ذهنی هستند، میدان مغناطیسی ذهن شان بدجوری ترکیب شده و به دلایل زیاد مهارت پیدا نکرده اند. (ادامه دارد...)

#هوش_ویادگیری {قسمت9}
[مباحث کودک‌ متعادل ]
@nooredidehکانال تربیتی نوردیده

کانال نوردیده

جدایی بچه از تلویزیون!

محور قرار گرفتن تلویزیون [موبایل و ...] در خانواده‌ به صورت طبیعی روابط کلامی میان اعضای خانواده رو کم می‌کنه و هر اندازه که رابطه‌ها کم می‌شه، تبادل گفتارها و رفتارهای محبت‌‌آمیز هم کم می‌شه که در نهایت به ضعف رابطۀ عاطفی ختم میشه.

حالا چه کنیم؟!
برای جدا کردن بچه‌ها از تلویزیون اولین کاری که باید انجام بشه، جدا شدن والدین از تلویزیونه.
میزان تماشای فیلم و سریال رو به حداقل برسونید. هیچ اتفاقی نمی‌افته اگه مدتی کمتر فیلم و سریال ببینین.
اگه اعتیاد خودتون به قدری شدیده که فکر می‌کنین نمی‌تونین به این راحتی از تلویزیون جدا بشین، میزان تماشای تلویزیون رو وقتی بچتون بیدار هست کم کنید.
اگه به هر دلیلی می‌خواین در مقابل کودک برنامه‌های تلویزیونی رو تماشا کنین، ‌به هیچ وجه حرص و ولع از خودتون نشون ندین.

@TebyanOnline

کانال کتاب های نردبان

#سرگرمی‌های_سبز (زیست‌محیطی)

نویسنده: بکی ردکی
مترجم: #سارا_وطن‌آبادی

محیط‌زیست به دلایل مختلف در خطر است و به مراقبت احتیاج دارد. در این کتاب، هم خطراتی را می‌شناسید که محیط‌زیست را تهدید می‌کنند و هم با ۲۳ بازی می‌توانید به شیوه‌ای سرگرم‌کننده مراقبت از محیط‌زیست را تمرین کنید.
در این بازی‌ها یاد می‌گیرید که چه چیزهایی آب را آلوده می‌کنند، شیوهٔ تجزیه‌شدن ظرف‌های غذا چگونه است، نجات کرۀ زمین با پیدا کردن قوطی‌های آلومینیومی چطور امکانپذیر می‌شود، جایگزین‌کردن روش‌های رفت و آمد سبز به جای وسایل نقلیهٔ آلوده‌کنندهٔ هوا چه کمکی به محیط‌زیست می‌کند و استفادۀ آگاهانه از انرژی چه اهمیتی دارد.
شما شیوۀ آلوده‌شدن محیط‌زیست با باران‌های خطرناک و دلیل سوراخ‌شدن لایهٔ ازون را می‌فهمید و می‌توانید قهرمان تفکیک زباله باشید.


گروه سنی: #۹_تا_۱۱ سال
#کتاب‌های_نردبان

✅ @nardebanbooks

کانال نوردیده

نتايج تحقيقي كه بر اساس مطالعات تورنتو و تحقیقات گسترده 40 ساله‌ای بنا نهاده شده می‌گوید بچه‌هایی که بیشتر بابت تلاششان مورد ستایش قرار می‌گیرند تا توانایی‌هایی که دارند، شانس بیشتری برای موفقیت دارند چه اینکه آنها از انگیزه بالاتری برخوردار هستند.

این تحقیق همچنین می‌گوید بچه‌هایی که بر این باروند که می‌توان هوش را گسترش داد تا اینکه آن را در همان حالت نگه داشت برای مقابله با پسرفت‌ها و عقب‌ماندگی‌ها مجهزتر هستند.

همین تحقیقات به این نکته اشاره دارد که اگرچه طبیعی‌ست که پدر و مادرها از هوش و ذکاوت فرزند خود تعریف و آن را ستایش کنند، اما ضرری که این کار می‌تواند برای بچه‌ها داشته باشد در این مورد است که این بچه‌ها برای اینکه ثابت کنند باهوش هستند و چیزی کم ندارند ممکن است به تقلب کردن برای بهتر شدن روی بیاورند.

#کانال_تربیتی_نوردیده
@nooredideh

کانال نوردیده

وقتی مطلب تازه ای می شنوید بدون ذهنیت به آن عمل نکنید. لازمه ی عامل شدن، تغییر و کار بر روی ذهن است. به این دلیل توصیه می کنم مطالعه کنید و روزی نیم ساعت این مطالب را مرور کنید، تمرین کنید و ذهن را فعال کنید. وقتی این مطالب ذهنی شد خود به خود بر رفتار شما تأثیر می گذارد و بعد متوجه می شوید که مثلاً دیگه اصلاً نمی توانید کتک بزنید.

در خیلی موارد بچه ها وقتی در کودکی کتک می خورند، در بزرگسالی نیاز به کتک پیدا می کنند. کودکان در معرض خشونت و کتک در بزرگسالی نیازمند می شوند. بچه هایی که کتک می خورند و بعد فوری نوازش می شوند اکثراً در ازدواج هایشان به مشکل برمی خورند چون میدان های مغناطیسی آنان این گونه شکل می گیرد که اول کتک بعد نوازش؛ دختر شوهر می کند و ناخودآگاه بر اساس ذهنیت و درک مظلوم، رفتارهایی می کند تا همسرش را وادار به کتک زدن او کند و بعد از آن مورد توجه قرار گیرد.

تنها راه حل درمان، تغییر شبکه ی عصبی این افراد و تأمین یک موقعیت مناسب است. وقتی ذهن درست شود این فرد دیگر نیازی ندارد که برای جلب توجه کتک بخورد. (ادامه دارد...)

#هوش_ویادگیری {قسمت8}
[مباحث کودک متعادل]
@nooredidehکانال تربیتی نوردیده

کانال بهترین مادر دنیا

داستانی آموزنده

در یکی از روستاهای ایتالیا، پسربچه ی شروری بود که دیگران را با سخنان زشتش خیلی ناراحت می کرد. روزی پدرش جعبه ای پر از میخ به پسر داد و به او گفت: هربار که کسی را با حرف هایت ناراحت کردی یکی از این میخ ها را به دیوار طویله بکوب. یک روز پدرش به او پیشنهاد کرد تا هر بار که توانست از کسی بابت حرف هایش معذرت خواهی کند یکی از میخ ها را از دیوار بیرون بیاورد.

روزها گذشت تا اینکه یک روز پسرک پیش پدرش آمد و گفت: بابا امروز تمام میخ ها را از دیوار بیرون آوردم. پدر به طویله رفت و به پسرش آفرین گفت و به او گفت: اما به سوراخ های دیوار نگاه کن. دیوار دیگر مثل گذشته صاف و تمیز نیست. وقتی تو عصبانی می شوی و با حرف هایت دیگران را می رنجانی، آن حرف ها هم چنین آثاری بر انسان ها می گذارند.

پائولوکوئیلو

کانال « بهترین مادر دنیا »
t.me/joinchat/AAAAADucevMyx9flZVz89Q

کانال کتاب های نردبان

#درسا_و_عمه_غولاب

نویسنده: #معصومه_یزدانی
تصویرگر: #غزاله_بیگدلو

درسا هم لجباز است هم بداخلاق؛ یک اژدهای زلزلۀ سونامی که نه مامان و بابا، نه داداشی و نه همسایه‌ها از دست او آرامش ندارند.
حالا قرار است مامان و بابا و داداشی به ژاپن سفر کنند چون داداشی در مسابقه نقاشی برنده شده. درسا نمی‌خواهد پیش مادرجون بماند چون اینطوری نمی‌تواند به تولد بهترین دوستش، بیتا، برود.

او عکس عمه غولاب را در کمد می‌بیند و تصمیم می‌گیرد که پیش او بماند. اما به همین راحتیها هم نیست. عمه غولاب در قوری آبی داخل گاو صندوق بنفش گلگلی است. درسا باید قوری را طوری بغل کند که بابا گفته. اما او این کار را نمی‌کند و اتفاقات دیگری میافتد...

گروه سنی: #۹_تا_۱۲ سال

#داستان_نوجوان

✅ @nardebanbooks

کانال نوردیده

آسیب های خانواده سخت گیر یا مستبد:
خصوصیات فرزندان این خانواده
خلاقیت کم
متکی به دیگران
اعتماد بنفس پایین

این کودکان معمولاً در کارهای گروهی شرکت نمی کنند چون اعتماد بنفس ندارند. از قبول مسئولیت خودداری می کنند چون خلاقیت ندارند.

این نوع از تربیت خودمهارگری را در این کودکان کاهش می دهد. یعنی همیشه باید یک عامل بیرونی باشد تا اینها را کنترل کند. کودکان این خانواده از اراده قوی برخوردار نبوده و نمی توانند در برخورد با محرکهای تحریک کننده بیرونی خود را کنترل کنند و به راحتی دچار آسیب های اجتماعی می گردند.
[استاد صادقی]

#کانال_تربیتی_نوردیده
Join @nooredideh

کانال نوردیده

مهمترین عوامل مؤثر در تربیت و تعادل روحی فرزند

تعادل روحی و روانی به عوامل زیادی ربط پیدا می‌کند اما دو تا از کلیدی‌ترین عوامل تعادل روحی فرزندان در خانواده عبارتند از اینکه: «رابطه پدر با مادر از سر محبت و رحمت باشد» و «رابطه مادر با پدر سرشار از تواضع و احترام باشد». البته هر دو خوب است به یکدیگر احترام و محبت داشته باشند ولی بر اساس اقتضائات خاص روحی زن و مرد احترام برای مرد و محبت برای زن اولویت پیدا می‌کند. وقتی بچه ها اینگونه روابطی را می‌بینند گویی هر چیزی سر جای خودش قرار گرفته و تعادل در خانه برقرار خواهد شد.

بچه‌ها وقتی در خانه تعادل روحی پیدا می‌کنند که ببینند «پدر "ستون" خانه است و مادر "زیبایی" خانه» به تعبیر دیگر، پدر رئیس حقوقی خانه است و مادر رئیس عاطفی خانه است. خانم باید مراقب باشد که غرور شوهرش را نشکند و به فرزندانش هم یاد بدهد که غرور پدرشان را نشکنند و به او احترام بگذارند. مرد هم باید مراقب باشد که دل همسرش را نشکند و به فرزندانش یاد بدهد که دل مادرشان را نشکنند. در این خانواده هر چه مادر دوست داشته باشد و هر چه پدر فرمان بدهد، بچه‌ها طبق آن عمل خواهند کرد و به این ترتیب تعادل در خانه برقرار خواهد شد. چون این دو رفتار مطابق فطرت و طبیعت پاک انسان است و دختر و پسر در چنین خانواده‌ای پاسخ‌های طبیعی اقتضائات روحی خود را می‌بینند و محیط خانه برای آنها آرامش‌بخش می‌شود.

استاد پناهیان

Join @nooredideh

کانال بهترین مادر دنیا

#داستان_متن

داستان کودک مهمانهای ناخوانده پیرزن
#داستان_مهمان_ناخوانده

مهمان های ناخوانده
در یک ده کوچک، پیرزنی زندگی می کرد.
این پیرزن، یک حیاط داشت قد یک غربیل که یک درخت داشت قد یک چوب کبریت. پیرزن خوش قلب و مهربان بود،
بچه ها خیلی دوستش داشتند.
یک روز غروب، وقتی آفتاب از روی ده پرید و خانه ها تاریک شد، پیرزن چراغ را روشن کرد و گذاشت روی
تاقچه. چادرش را انداخت سرش، رفت دم خانه که هوایی بخورد، آشنایی ببیند، دلش باز بشود.
همین طور که داشت با بچه ها صحبت می کرد، نم نم باران شروع شد.
بوی کاهگل از دیوارها بلند شد.
پیرزن بچه ها را روانه خانه کرد و خودش به اتاق برگشت.
باران تند شد. صدای رعد و برق، کاسه کوزه های روی تاقچه را می لرزاند.
پیرزن سردش شد، فکر کرد رخت خوابش را بیندازد و برود زیر لحاف گرم شود؛ که صدای در بلند شد:
تَق تَق تَق
کیه داره در می زنه؟
منم خاله گنجشکه. دارم زیر بارون خیس می شم، درو وا کن.
پیرزن در را باز کرد و گفت: بیا تو..
تَق تَق تَق
کیه داره در می زنه؟
منم مرغ پاکوتا. دارم زیر بارون خیس می شم، درو وا کن.
پیرزن در را باز کرد و گفت: خُب بیا تو.
تَق تَق تَق
کیه داره در می زنه؟
منم آقا کلاغه. دارم زیر بارون خیس می شم، درو وا کن.
پیرزن در را باز کرد و گفت: خُب بیا تو.
تَق تَق تَق
کیه داره در می زنه؟
منم خاله گربه. دارم زیر بارون خیس می شم، درو وا کن.
پیرزن در را باز کرد و گفت: خُب بیا تو.
تَق تَق تَق
کیه داره در می زنه؟
منم سگ پاسبون. دارم زیر بارون خیس می شم، درو وا کن.
پیرزن در را باز کرد و گفت: تو هم بیا تو.
تَق تَق تَق
کیه داره در می زنه؟
منم آقا الاغه. دارم زیر بارون خیس می شم، درو وا کن.
پیرزن در را باز کرد و گفت: بیا تو.
تَق تَق تَق
کیه داره در می زنه؟
منم گاو سیاهه. دارم زیر بارون خیس می شم، درو وا کن.
پیرزن در را باز کرد و گفت: خُب، تو هم بیا تو.
پیرزن رو کرد به مهمان ها و گفت: خُب، حالا همه تون با خیال راحت بخوابین، فردا صب که شد، برین دنبال کارای
خودتون.
همه مهمان ها که مهربانی پیرزن رو دیده بودند، از فکر رفتن غصه شان شد. پیرزن گفت: اگه از دل من بپرسین، می
خوام که همه شما، اینجا بمونین؛ امل حیاط من قد یه غربیله، جایی ندارم. اگه خاله گنجشکم بتونه بمونه، آقا گاوه
مجبور میشه بره.
گاوه به فکر فرو رفت، به پیرزن نگاه کرد و گفت: من که مومو می کنم برات خرمنو درو می کنم برات، بذارم برم؟
پیرزن از اینکه گاو را رنجانده بود، دلش گرفت و گفت: با وجود تنگی جا، پهلوی من بمون.
من که جیک و جیک می کنم برات، تخم کوچیک می کنم برات بذارم برم؟
من که عر و عر می کنم برات همسایه خبر می کنم برات بذارم برم؟.
من که میو میو می کنم برات، موشا رو چپو می کنم برات، بذارم برم؟
من که قارو قار می کنم برات همه رو بیدار می کنم برات، بذارم برم؟
من که قد قد می کنم برات تخم بزرگ می کنم برات، بذارم برم؟
من که واق و واق می کنم برات، دزدارو چلاق می کنم برات، بذارم برم؟
پیرزن گفت: عیب نداره، تو هم بمون.
همه از سر سفره بلند شدند، بساط چای را جمع کردند و دنبال کارهایشان رفتند. از آن به بعد، سال های سال همگی
با هم به خوشی و خوبی زندگی کردند.


کانال « بهترین مادر دنیا »
t.me/joinchat/AAAAADucevMyx9flZVz89Q

کانال بهترین مادر دنیا

#حمام كردن را به تفريح تبديل كنيد:

فرزندتان از حمام ميترسد؟حمام را براي فرزندتان به تفريح تبديل كنيد حتي اگر با حمام مشكلي ندارد.
با ريختن چند قطره رنگ خوراكي در آب، كف، خمير ريش، قوطي اسپري حاوي كف، نه تنها حمام كردن را براي فرزندتان به خاطره خوش تبديل ميكنيد، كه به فرزندتان كمك ميكنيد رنگها را بشناسد و خلاقيتش افزايش پيدا كند. بازي و ايجاد خلاقيت مهمترين روش براي رشد رواني كودك است. با انجام روشهاي زير نه تنها ترس و لجبازي كودكان هنگام رفتن به حمام از بين ميرود، بلكه اين زمان را تبديل به بازي و اموزش ميكنيد و اگر والدين مشكل وسواس نداشته باشند در كنار فرزندشان دوباره كودكي ميكنند و لذت ميبرند:- با خمير ريش براي فرزندتان ريش و سبيل بكشيد. اينه هاي پلاستيكي مخصوصي وجود دارد كه ميتوان دست كودك داد تا از ديدن تغيير قيافه خود لذت ببرد. ميتوانيد خمير ريش را در تخته مخصوص گواش ريخت و با اضافه كردن چند قطره رنگهاي خوراكي از انها مواد رنگي بي خطر و قابل شستشو تهيه كرد و به كودك اجازه داد روي ديوار حمام نقاشي كند. رنگهاي خوراكي به راحتي قابل شستشو هستند.- آبكش پلاستيكي كوچكي تهيه كنيد و با خود به حمام ببريد. با ريختن اب در ان به فرزندتان اجازه دهيد باران درست كند. با اين كار به فرزندتان اجازه ميدهيد قوانين طبيعت را كشف كنند. آنها از تماشاي قطرات آبي كه رقصان داخل وان ميريزند هيجان زده ميشوند. ميتوان چند قطره رنگ خوراكي آبي به آب اضافه كرد.- به فرزندتان بادكنكهاي پر شده بدهيد و از او بخواهيد انها را زير آب نگه دارد. روي بادكنكها شكلكهاي مختلف بكشيد مانند چهره شاد، عبوس، غمگين، عصباني و به فرزندتان بگوييد با قيافه شاد بازي كند يا قيافه غمگين را انتخاب كند. با اين روش در حاليكه حمام كردن را به جشن تولد تبديل كرديد، به افزايش هوش هيجاني فرزندتان كمك ميكنيد.- قوطي اسپري را از اب پر كنيد و به فرزندتان اجازه دهيد با خيال راحت به ديوار آب بپاشد. اين روش به كودك كمك ميكند بدون نگراني از خرابكاري، از هيجانات خود لذت ببرد.

- حباب درست كنيد. حباب درست كردن و تماشاي رقص حباب در هوا و تركاندن ان حتي براي بزرگسالان هم تفريح شاديست. به كودكتان اجازه دهيد حباب ها را لمس كند و به چهره اش زماني كه حباب ها را ميتركاند نگاه كنيد. غرق شعف و شادي از اكتشاف جديد خود خواهد شد.
- كتاب بخوانيد. ميتوان حمام قبل از خواب و داستان گويي را يكي كرد. كتابهاي پلاستيكي تهيه كنيد و براي فرزندتان در حمام كتاب بخوانيد.- يك قالب يخ با خود به حمام ببريد. به فرزندتان اجازه دهيد كه آب شدن سريع يخ در اب گرم وان را در دستان خودش تجربه كند. يخ ها را روي اب بريزيد و اجازه دهيد با يخها بازي كند.

- به فرزندانتان اجازه دهيد كثيف كاري كنند. كثيف كاري به رشد مغز كودك كمك ميكند.

- به جاي نگراني از كثيف شدن حمام، از تماشاي فرزندتان لذت بيريد. اين روزها گذرا هستند و به زودي فرزندتان ترجيح مي دهد تنهايي حمام كند. با آنها كودكي را دوباره تجربه كنيد.- اگر به جاي لذت دچار اضطراب يا خشم ميشويد اين حس را به عنوان هشداري جدي تلقي كنيد. وسواس ما قاتل شادي كودكان است.

ترجمه و تنظيم : رويا نوري

کانال « بهترین مادر دنیا »
t.me/joinchat/AAAAADucevMyx9flZVz89Q

کانال نوردیده

بچه‌ها، یکی از مخالفان جدی سبک زندگی مدرن هستند؛ زیرا آفرینش کودک با رکود سازگار نیست.

بسیاری از بازی‌های کودک به صورت فعال است. فعال بودن یکی از لازمه‌های بازی کودکانه است. والدین راکد، بچه‌ها را به سمت سرگرمی‌های راکد می‌برند.

بسیاری از لجاجت‌ها و ناسازگاری‌های کودک ریشه در رکودی دارد که والدین بر او تحمیل کرده‌اند. 

بچه‌ها به صورت ناخودآگاه با لجاجت، بهانه‌گیری، ‌گوش ‌ندادن به حرف پدر و مادر و... انتقام خود را از والدین راکد می‌گیرند.
[استاد عباسی]

#کانال_تربیتی_نوردیده
@nooredideh

کانال نوردیده

بهترين هديه‌اي كه هر پدر و مادر می‌تواند به فرزندش بدهد، عزت نفس است چون كودكي در آينده موفق خواهدبود که حس ارزشمندي داشته باشد.

چند بار به فرزندتان گفته‌اید كه دوستش داريد و به او افتخار مي‌كنید؟
كودك هيچ تعريفي از خود ندارد و ما به عنوان والدين فكر و باور او را شکل می‌دهیم. عزت نفس پايه بهداشت روان است. عزت نفس یعنی باوری که هر فرد از خود دارد. به نوعی دیگر، یعنی خودمان را با تمام ویژگیهای که داریم، دوست داشته باشیم و در نظر خودمان فرد ارزشمندی باشیم.

عزت نفس، سلاح کودک در برابر چالشهای دنیاست و کودکانی که احساس خوبی در مورد خود دارند، راحتتر با مشکلات مقابله میکنند

@nooredideh

کانال نوردیده

آموزش صبر به کودکان

به کودک باید صبر کردن رو آموخت اما قبل از آن باید اعتماد به نفس و پشتکارش رو تقویت کرد و برای این کار:

تا قبل از چهارده ماهگی تمام جهان باید به میل کودک باشه، به محض آنکه صورتش رو برگردوند غذا دادن رو متوقف کنید.
اگر اتاق دیگری هستید با شنیدن صدای گریه‌اش شروع به حرف زدن کنید تا بدونه در راهید، این به کودک مثبت بودن امنیت و آرامش رو یاد میده.

اما از دو سالگی موضوع بر عکسه، اگر فرزندتون از شما خواسته‌ای داشت چند ثانیه تا چند لحظه درنگ کنید. مثلا بگید بذار یه لیوان آب بخورم بعد کاری که خواستی رو انجام میدم اینجاست که کودک با صبر آشنا میشه.

@nooredideh

کانال قلک

آموزش مفهوم صبر به کودکان
کودکانی که خیلی سریع به خواسته خود می‌رسند، یاد نمی‌گیرند که دربرابر خواسته‌ها و لذت‌های خود صبر کنند؛ چون والدین آن ها غیرمستقیم به آن‌ها یاد داده‌اند که هرچیزی را بخواهی فوری می‌توانی به دست بیاروی. برای این که بتوانید صبر در مقابل خواسته‌ها را به کودکان خود آموزش دهید، هنگامی که فرزندتان می خواهد چیزی برایش بخرید با مهربانی و با زبان شیرین کودکانه به او بگویید قرار نیست هرچه را خواست فوری برایش بخرید. کودکان در سن سه تا پنج سالگی این آمادگی را دارند که برای رسیدن به خواسته‌های خود صبر کنند؛ بنابراین اگر کودکی در این سن دارید بهتر است زودتر دست بجنبانید و این امر مهم را در او نهادینه کنید
#قلک
#ماهنامه_کودک
#مهارت‌های_زندگی_کودک
#آموزش_مهارت‌های_اقتصادی_کودک
#شعر_داستان_بازی
#همراه_با_خانواده
#هم‌گام_با_کودک
@qollakmag

کانال بهترین مادر دنیا

خلاقیت و کاردستی کودکان

کانال « بهترین مادر دنیا »
t.me/joinchat/AAAAADucevMyx9flZVz89Q

...
لوگوی ساماندهی اینماد
تهران، بلوار کشاورز، ابتدای خیابان شانزده آذر، پلاک ۷۸، طبقه ۱۰، واحد ۱۰۱۰
خانه
سبد خرید ( ۰ )
محصولات
دوزلی بوک چیست؟
شرایط خرید
تخفیف ها
تماس با ما
مجله دوزلی بوک
پرسش های متداول
گردونه شانس