لوگوی دوزلی بوک
کتاب اختصاصی چی کاره بشم

کانال تربیت فرزند

کانال گل نی نی

بوسیدن بچه ها باعث افزایش هوش آنها می‌شود.

کودکی که تحت حمایت عاطفی والدین ⁣چه از طریق کلام های محبت‌آمیز و چه از طریق بوسه قرار می‌گیرد از هرگونه استرس در امان می‌ماند.

"گل نی‌نی"، کانال ویژه تربیت فرزند
t.me/joinchat/AAAAADwj-ZYpDrz6jBsXUQ

کانال تربیت کودک و نوجوان

توصیه های برقراری ارتباط با نوجوان افسرده

کمتر حرف بزنید و بیشتر گوش دهید . زمانی که نوجوانتان شروع به صحبت میکند از هر گونه قضاوت و انقتاد بپرهیزید. چیز مهم این است که فرزندتان در حال برقراری ارتباط می باشد .

مهربان اما سمج باشید. اگر آنها برای بار اول به شما جواب ندادند به راحتی موضوع را رها نکنید. صحبت در مورد افسردگی می تواند برای نوجوانان بسیار سخت باشد. حتی اگر آنها بخواهند ، آنها ممکن است هنگام بیان آنچه حس می کنند، زمان سختی را سپری کنند. به ارامش فرزند خود احترام بگذارید در حالیکه هنوز خود را نگران و مشتاق نشان می دهید.

⭐️⭐️
@childeducation

کانال نوردیده

کسی که #اعتماد_به_نفس واقعی دارد کاملاً کار را جدا از وجود می بیند، قدرت نقدپذیری دارد و می تواند خودش را نقد و تأیید کند؛ یک لیوان شکستم، آخ آخ حواسم نبود؛ خودش را سرزنش نمی کند، مهارتم کم بود افتاد شکست.. تمرین می کنم تا این مهارت را به دست آورم.
حاضرین: این توجیه اشتباه نمی شود؟ استاد؛ اصلاً شخص بااعتمادبه نفس واقعی توجیه نمی کند، نمی ترسد و عذرخواهی بیش ازحد و التماس نمی کند "مامان ببخشید غلط کردم" بلکه کارش را توصیف می کند مثل: مامان لیوان افتاد شکست اومدم برش دارم افتاد.

این سوال شما من رو یاد یک خاطره انداخت، فرزند پسرم 4 سالش بود که من در یک سفر خارج از کشور در فرودگاه کشور مبدأ یک موتورسیکلت وسپای کوچک دیدم که فلاش می زد و آژیر می کشید، من خیلی پسندیدمش و آن را خریدم به عنوان دکور و چون در راه برگشت به ایران بودم توی یک کیسه دستم گرفته بودم، خونه که رسیدم اول موتور را دادم دست همسرم و گفتم این را یک جای خوب دکور بگذار؛ همسرم هم خیلی خوشش آمد و هردو شیفته ی آن شده بودیم بعد چمدان را باز کردم که سوغاتی ها را ببینیم یکدفعه متوجه شدم که پسرم نیست! بعد از 5 دقیقه دیدیم با موتور دو تیکه شده آمد گفتیم این چیه؟! گفت بابا سوارش شدم از دیوار بالا برم از وسط نصف شد این اتفاق درست زمانی بود که پسرم را می بردیم تماشای موتورهایی که از تپه بالا می رفتند و دیده بود که میشه با موتور از دیوار و تپه بالا رفت. این که پسرم آمد و گفت بابا سوارش شدم از دیوار بالا نرفت و از وسط نصف شد عین واقعیت و یک توصیف است.

حاضرین: شما چه برخوردی کردید؟ پاسخ: خب نصف شد دیگه! گفتیم بذارش این جا. اصلاً لازم نیست که خیلی برخورد بدی با بچه کنیم؛ کودک خودش کار خودش را نقد می کند و تجربه می کند که روی موتور کوچک نمی شود سوار شد می شکند.
وقتی کودک کارش را توصیف می کند اعتماد به نفس واقعی دارد که سازنده است و در امتداد عزت نفس است یعنی من توانا هستم، می توانم، یاد می گیرم، قدرت اجرائی دارم و احساس ارزشمند بودن می کنم. اعتماد به نفس احساس رضایتمندی می آورد و عزت نفس احساس ارزشمندی می آورد. (ادامه دارد...)

#شخصیت {قسمت68}
[مباحث کودک متعادل ]
@nooredidehکانال تربیتی نوردیده

کانال کودک من

در سال های اخیر قصه درمانی به عنوانی روشی در متد بازی درمانی برای کودک خجالتی استفاده شده است.
در این روش کودک وارد فضای داستانی خیالی شده و با ترس ها و اضطراب های خود روبرو می شود.

دنیای فانتزی داستان امکان ارتباط با کودک را آسان تر می کند.

قصه درمانی برای بچه های خجالتی، آن ها را با ترسی که از تعامل با دیگران دارند روبرو می کند.

این روش برای درمان ترس های کودک نتایج مثبتی داشته است.

چرا که با کمک قصه کودک شخصیت خود را بهتر شناخته و با راه حل های ساده مشکلات زندگی آشنا می شود.

علاوه بر این، دنیای داستان خلاقیت بصری کودک شما را بیشتر کرده و سرگرمی مناسبی برای حس کنجکاوی اوست.

اگر کودک شما به طور افراطی از کم رویی یا خجالت رنج می برد و نمی تواند شخصیتی مستقل از خود نشان دهد، قصه درمانی به شما کمک می کند.


کلاس های رایگان آنلاین روانشناسی
@ipaonline_workshop
#در_خانه_بمانیم

@childtrainer

www.ipaonline.ir
#ایپا

مایل به برگذاری کدام کارگاه هستید،همراه با تخفیف و قرعه کشی رایگان
https://b2n.ir/756167
➖➖➖➖➖➖

کانال گل نی نی

قصه امشب

ماجرای تپلک و زیرک

یکی بود یکی نبود غیر از خدا هیچ کس نبود

توی جنگل سبز،یک مدرسه  بود. در آن مدرسه حیوانات زیادی درس می خواندند.بچه های آهو،خرگوش، روباه، شغال،میمون،موش،فیل،طاووس،عقاب،کلاغ،کبوتر،هدهد و چندتا حیوان و پرنده ی دیگر هم بودند. خانم جغد، معلم خیلی خوبی بود. او به بچه ها خیلی چیزها یاد می داد: حساب،هندسه،تاریخ،جغرافی،خواندن و نوشتن و نقاشی و ورزش.

همه ی حیوانات مدرسه  را دوست داشتند و هر روزبا خوشحالی به مدرسه می رفتند و درس می خواندند. مبصر کلاس، یک بچه میمون کوچولوی بامزه به اسم زیرک بود.او توی همه ی کارها به خانم معلم کمک می کرد و کلاس را ساکت و مرتب نگه می داشت.

یک روز یک خرس قهوه ای از جای دوری به جنگل سبز آمد. او یک دختر داشت. اسم دخترش تپلک بود. تپلک دختر چاق و خنده رویی بود. خانم جغده، تپلک را کنارزیرک نشاند. زیرک که خودش لاغر و ریزه میزه بود، با دیدن هیکل چاق تپلک خنده اش گرفت و یواشکی زیر گوش تپلک گفت:« تو چقدر چاق و گنده ای! درست مثل یه بشکه ای، یه بشکه ای که حرکت می کنه!» تپلک چیزی نگفت و سرش را زیر انداخت و ساکت نشست. زنگ تفریح تمام بچه ها دور او جمع شدند.سیاه چشم که آهوی مهربانی بود، می خواست با او حرف بزند وبا او دوست شود؛ اما زیرک با صدای بلند به  تپلک خندید و گفت:«بچه ها نگاش کنید چه قدر چاق و خپله! مثل یه  بشکه می مونه!» بچه ها خندیدند و تپلک خجالت کشید و ناراحت شد.بعد  همه ی بچه ها از دور و بر تپلک کنار رفتند و او تنها گوشه ی حیاط ایستاد، چون کسی حاضرنبود با یک حیوان چاق و خپل که شکل بشکه بود ،دوست شود. وقتی مدرسه تعطیل شد، تپلک به خانه برگشت و با گریه  به مادرش گفت:« مامان من دیگه به  مدرسه نمیرم.میخوام توی خونه بمونم و تو کارهای خونه کمکت کنم. من این مدرسه و بچه های شیطون رو دوست ندارم.»

مامانش وقتی فهمید که زیرک و بقیه ی بچه ها تپلک را مسخره کرده اند، خیلی ناراحت شد. رفت  پیش  خانم جغده و ماجرا را برایش تعریف کرد. خانم جغده گفت:« شما تپلک را به مدرسه بیارید، من مشکلشو حل می کنم.» خانم خرسه تپلک  را به مدرسه آورد و خودش به خانه  برگشت. تپلک با ناراحتی کنار زیرک نشست و سرش را پایین انداخت. خانم جغد که متوجه شده بود زیرک بیشتر از همه ی بچه ها، تپلک  را مسخره می کند فکری کرد و نامه ای نوشت و به زیرک داد و گفت:« پسرم، این نامه را بخون و به من کمک کن تا بتونیم به بچه ها یاد بدیم که دیگه تپلک رو مسخره نکنن...»

زیرک به گوشه ای رفت و نشست و نامه را باز کرد و خواند.خانم جغد نوشته بود:« زیرک عزیز، به کمکت احتیاج دارم.حتماً تو هم فهمیدی که از دیروز که تپلک  به این مدرسه آمده، بچه ها آزارش داده اند و مسخره اش کرده اند؛ برای همین مدرسه را دوست ندارد. تو پسرزرنگی هستی و می توانی به بچه ها بگویی که قیافه ی یک شخص نمی تواند نشان دهنده ی اخلاق و شخصیت او باشد. اگر تپلک چاق است و هیکل درشتی دارد، اما در عوض بسیار مهربان و خوش اخلاق است. اگر تو به بچه ها یاد بدهی که با تپلک مهربان باشند، دیگر کسی او را اذیت نخواهد کرد و او هم مدرسه را دوست خواهد داشت. از تو به خاطر همکاری با خودم تشکر می کنم.معلم تو: خانم جغد»

زیرک نامه را چندین بار خواند و فکرکرد.فهمید  که خانم جغد متوجه شده که او تپلک را ناراحت کرده است. از خودش خجالت کشید وتصمیم گرفت دیگر کسی را مسخره نکند. همان روز رفتارش با تپلک عوض شد، با او دوست شد و دیگر او را مسخره نکرد. بقیه بچه های مدرسه هم از او یاد گرفتند که با تپلک مهربان باشند.چند روز گذشت. تپلک  به مدرسه علاقه مند شد و هر روز با خوشحالی به مدرسه می آمد. زیرک و بچه ها به او یاد می دادند تا ورزش کند، چون می خواستند به او کمک کنند تا لاغر شود.آخر سال تپلک کمی لاغر شده بود و دوستان زیادی هم داشت. حتماً شما هم فهمیدید که چرا تپلک به مدرسه علاقه مند شد، مگرنه؟ خانم جغده هم با خوشحالی به بچه ها درس می داد و خدا را شکر می کرد که همه ی شاگردانش بچه های خوب و حرف شنو و مهربانی هستند.

قصه ی ما به  سر رسید، کلاغه  به خونه ش نرسید.

"گل نی‌نی"، کانال ویژه تربیت فرزند
t.me/joinchat/AAAAADwj-ZYpDrz6jBsXUQ

کانال بازی مادر و کودک

#بازی_گروهی
جابجایی توپ بین پا ها
─┅─═ঊঈঊঈ═─┅─
@bazimadarkodak

کانال تخصصی تحصیلی تربیتی

➕ مثلث خطر نوجوانی چیست؟

توهم همه چیز دانی و همه چیز توانی
توهم اینکه مرکز توجه جهان است
توهم اینکه هیچ خطری او را تهدید نمی کند.
نکات تحصیلی/تربیتی
@MPSYCHO
https://t.me/joinchat/AAAAAEa7J751oZWrFEzBMA

کانال حمید کثیری

هدف آموزش و پرورش؛ بووووق ....

همیشه بین متفکرین و فیلسوفان تعلیم و تربیت این سوال مطرح بوده که شما وقتی یک متعلّم یا مترّبی (همون دانش‌آموز و دانشجوی خودمون ) رو تحویل می‌گیرید، دوازده یا بیست سال بعد؛ قراره چه چیزی تحویل بدید؟ یعنی شما قراره چی رو دقیقاً به شاگرد منتقل کنید؟
پاسخ به این سوال در حیطه اهداف و رسالت‌های تعلیم و تربیت هست که عموم متفکرین سه مورد رو برشمردن. یعنی یا یکی از این سه تا، یا دو تا از سه تا یا هر سه رو گفتن! اما به صورت کلی روی این سه تا اتفاق نظر هست. حالا اینا چیان؟!

⁦1️⃣⁩ انتقال میراث فرهنگی
مطابق با این دیدگاه هدف تعلیم و تربیت، انتقال میراث فرهنگی‌ای هست که هر یک از ما همراه خودمون داریم و باید اون رو به نسل‌های بعدی منتقل کنیم. این میراث فرهنگی هم خیلی ساحت‌های گوناگونی داره. مثلا یکیش اینکه باید ارزش‌ها رو به نسل بعدی منتقل کنیم. یعنی ساده شده‌اش اینه که مدرسه و دانشگاه باید بتونه ارزش‌های مورد نظر ما رو به بچه‌هامون منتقل کنه. حالا ارزش‌هامون چی هست و نقش خانواده این وسط چیه، محل بحثم نیست. بعداً صحبت می‌کنیم ...


2⃣ ساختن شاگرد برای یک زندگی خوب، خوش و ارزشمند

هر کدوم از اینا کلی صحبت داره که الآن و اینجا جاش نیست! اما چیزی که محوریت داره زندگی کردن هست البته از نوع خوب، خوش و ارزشمندش.

3⃣ کشف استعدادهای بالقوه و شکوفا کردن اون‌‌ها
در این دیدگاه هر انسانی یک معدن هست که معلم یا مربی، نقش کانی‌شناس رو در اون بازی می‌کنه و محتویات این معدن رو کشف، استخراج و البته فرآوری می‌کنه.
طبیعتاً هر قدر افراد؛ رشدِ بیشتر و متعادل‌تری کرده باشن، استعدادهای بیشتری بروز و ظهور دارم و زمینه برای بالفعل کردن اون‌ها مساعدتر هست.


حالا فکر می‌کنید در آموزش و پرورش ایران کدوم یکی از سه مورد دغدغه هست یا هدف نظام تعلیم و تربیت کشورمون؟!

ظاهراً و باطناً هیچ کدام!!
در ایران تنها هدف اینه که هر کدوم از شاگردان متخصص یک شغل یا حرفه خاصی بشن. البته بماند که به دلایل متعدد در همین هدف هم موفق عمل نکردیم و نمی‌کنیم!

در ایران وقتی کسی مثلاً در سی و چند سالگی دکتری می‌گیره تازه متوجه میشه که زندگی کردن بلد نیست! یعنی این فرد اگه مکانیک خونده در حالت آرمانی در کارگاه ساخت بسیار موفق هست اما خارج از اون ...

حالا والدینی که خودشون تحت تربیت چنین سیستمی بزرگ شدن معمولا نمی‌پذیرن که بچه‌هاشون بخوان متفاوت از سیستم فکر یا عمل کنن!
مثلا یکی از چالش‌های بزرگ من با اکثر والدین اینه که شادی رو از بچه‌هاشون میگیرن به قیمت این که بچه باید درسش رو بخونه! و البته بچه هم درسش رو نمی‌خونه (اینکه شادی چیه هم بمونه طلب‌تون)

حالا چند تا سوال که باید بهش فکر کنید؛

برای شما قابل پذیرش هست که فرزند شما شب امتحانش رمان بخونه؟
می‌تونید بپذیرید که فرزند شما بگه من نمی‌خوام بیشتر از دیپلم بخونم و می‌خوام یه استارتاپ راه بندازم؟
براتون قابل قبول هست که بچه شما چون توی ورزش یا هنر موفق هست بخواد دیگه بیشتر از سوم دبیرستان نخونه؟!

(نمی‌خوام بگم چی درسته و چی غلط، فقط دارم طرح سوال می‌کنم)

#حمید_کثیری

https://t.me/joinchat/AAAAAFB-H1ypVuce086L9g

کانال روانشناسی کودک

احترام به سوالات عادی و غیر عادی کودک برای ارضای کنجکاوی ضروری است. والدینی که با ترشرویی و بی حوصلگی به سوالات کودک جواب می دهند کنجکاوی کودک را خدشه دار می کنند.
#کنجکاوی #روانشناسی_کودک

@childedu

کانال گل نی نی

دوخت پیراهن کودکانه

آموزش دوخت لباس دخترانه زیبا بدون داشتن کوچیکترین مهارت خیاطی

"گل نی‌نی"، کانال ویژه تربیت فرزند
t.me/joinchat/AAAAADwj-ZYpDrz6jBsXUQ

کانال سلامت روان

فرزندتان را مجبور به بوسیدن دیگران نکنید:

مجبور کردن کودک برای اینکه فردی را ببوسد و یا به آغوش بگیرد، نشانه‌ٔ ادب و احترام نیست.

در واقع این کار یعنی شما کودک را مجبور می‌کنید با بدنش جوری رفتار کند که خودش دوست ندارد و این نوعی بی‌احترامی به بدن کودک است.

اگر دوست دارید کودکتان در آینده توانایی نه گفتن را داشته باشد و از بیان احساسات واقعی خود نترسد، باید این کار را در سنین پایین به او آموزش دهید.


https://t.me/bazishow1

کانال گل نی نی

بازی‌های رایانه‌ای موجب درونگرایی و بروز رفتار خشونت در کودکان و نوجوانان می‌شود

خشونت بازی‌های خشن ویدیوئی به دلیل مضامین رقابتی می‌توانند سبب شکل گیری رفتار خشونت آمیز در مخاطبان شوند.

تحقیقات انجام شده نشانگر آن است که شرکت‌های تولیدکننده بازی‌های رایانه‌ای برای جذب کودکان و نوجوانان و به دنبال آن فروش بیشتر، از سه عامل اصلی خشونت، وحشت و شهوت استفاده می‌کنند.

یکی دیگر از این مشکلات، اعتیاد این رده سنی به بازی است.
اعتیاد به بازی رایانه‌ای در میان بسیاری از افرادی که وقت زیادی برای این بازی‌ها می‌گذارند دیده می‌شود، به طوری که نوجوان نمی‌تواند برای مدت طولانی بازی نکند و از لحاظ ذهنی خود را نیازمند بازی کردن می‌بینند.

بسیاری از این افراد، هنگام خواب هم راحت نیستند و دچار کابوس می شوند.

"گل نی‌نی"، کانال ویژه تربیت فرزند
t.me/joinchat/AAAAADwj-ZYpDrz6jBsXUQ

کانال نوردیده

اگر نوجوان نصیحتی را گوش نمیدهد، به جای مجبور ساختن وی به اطاعت و تقلید، بهتر است در بعضی خواسته ها که خطری ندارد بگذاریم راهی را که ما نادرست میدانیم، بپیماید و پیامدهای آن را پذیرا شود

@nooredideh

کانال تربیت کودک و نوجوان

 اصل امنیت کودک : استفاده از انضباط قاطعانه

 بسیاری از والدین به اشتباه برای داشتن قاطعیت در برخورد با فرزندانشان از روشهای نامناسبی چون داد زدن و تهدید کردن استفاده می کنند.
 انضباط قاطعانه به معنای اینکه : در رفتار با کودک از شیوه نسبتا با ثباتی استفاده کنید.
 وقتی در مقابل یک نوع رفتار نا مطلوب کودک هر دفعه واکنش متفاوتی داشته باشید )مثلا زمانی نادیده بگیرید و یا حتی تشویق کنید، زمانی دیگر همان را به شدت تنبیه و یا کودک را تهدید کنید( کودک گیج میشود و نمی داند که رفتارش مطلوب است یا نه؟ هنگام بدرفتاری کودک به سرعت مداخله کنید: گاهی والدین آنقدر صبر میکنند که بدرفتاری کودک شدید شود و آنوقت مداخله میکنند که معمولا در این زمان منجر به تنبیه شدید کودک میشود.
 برای مثال : وقتی در یک مهمانی کودک بیقرار میشود و حوصل هاش سر میرود والدین ممکن است هیچ اقدامی نکنند، ولی زمانی که بیقراری کودک شدید میشود و جیغ و فریاد راه میاندازد شروع به تنبیه کردن او میکنند.
 به موقع کودکانتان را برای انجام رفتار مناسب آموزش بدهید:  رفتار مناسبی را که از کودک خود انتظار دارید به او آموزش دهید و از تشویق برای تقویت آن رفتار ها استفاده کنید.
 با تعیین قوانین در خانه و خارج از خانه و آموزش آن به کودکان، آنان به تدریج کنترل بر رفتارهای خود را یاد میگیرند.
⭐️⭐️⭐️
@childeducation

کانال مجتبی قاسمی

جمله "تو هم عین بابات یا مامانت لجبازی" اشتباه است. چون هیچ کودکی ژنتیکی لجباز نمیشود.
قسمتی از لجبازی متناسب با سن کودک است و طبیعی است.
وقسمتی اکتسابی ست حاصل تربیت نادرست والدین است.

@ghasemi8484
کانال تخصصی مشاوره تربیتی

کانال مجتبی قاسمی

اين بازي خيلي باحاله

حتماااا با فرزندانتون این بازی رو انجام بدین . ذهنیتش خلاق میشه

@ghasemi8484
کانال تخصصی مشاوره تربیتی

کانال مجتبی قاسمی

فرزند شما، هیچگاه این لحظات را از یاد نخواهد برد.

✅زمانی ڪه به او عشق می‌ورزید.

✅زمانی ڪه برای او وقت خصوصی می‌گذارید.

✅زمانی ڪه به گفته ها و شیرین ‌ڪاری‌هایش می‌خندید.

✅زمانی ڪه اشتباهات او را می‌بخشید
زمانی ڪه از او محافظت می‌ڪنید.

✅زمانی ڪه به او می‌گویید احساسش را درڪ می‌ڪنید.

@ghasemi8484
ڪانال تخصصی مشاوره تربیتی

کانال قلک

دوستان همراه قلک سلام
امروز فرصت خوبی است که با کودکتان یک اسباب‌بازی بسازید. مثلا همین خانم و آقای موش که در این ویدئو می‌بینید.
‍‍‍ساختن اسباب بازی توسط کودک و همراهی والدین و مربیان با او، تاثیر به سزایی دارد در:
بالا رفتن اعتماد به نفس
تقویت مهارت‌های دست‌ورزی
تقویت تفکر خلاق
و ایجاد روحیه‌ی تولیدکنندگی و کارآفرینی به جای مصرف کننده و وابسته بودن
#قلک
#مجله_کودک
#ماهنامه_خردسال
#آموزش_مهارت‌های_اقتصادی_به_کودک
#آموزش_مهارت‌های_زندگی_به_کودک
#همراه_با_خانواده #همگام_با_کودک
@qollakmag

کانال هنر و کاردستی

کارت پستال تبریک فانتزی
بسیار ساده و زیبا وخلاقانه


@artebtedaei

کانال هنر و کاردستی

ابر زیبای مقوایی مناسب تزیینات اتاق کودک و کلاس❤️
@koodakanehha1

...
خانه
سبد خرید ( ۰ )
داستان ها
دوزلی بوک چیست؟
شرایط خرید
تخفیف ها
تماس با ما
مجله دوزلی بوک
پرسش های متداول