لوگوی دوزلی بوک
کتاب اختصاصی فرفره جادویی

کانال تربیت فرزند

کانال گل نی نی

☘برای کودک خود با صدای بلند کتاب بخوانید، این کار به کودک کمک می کند تا قدرت ذهنی و خلاقیت آنها پرورش پیدا کند.

"گل نی‌نی"، کانال ویژه تربیت فرزند
t.me/joinchat/AAAAADwj-ZYpDrz6jBsXUQ

کانال روانشناسی تربیت

از رازها کمک بگیرید

بدون شک بچه‌ها درباره همه چیز کنجکاو هستند به ویژه اگر قرار باشد راز مهمی را برای آنها برملا کنید. پس هنگامی که کودک لجبازی می‌کند می‌توانید آرام به او بگویید که می‌خواهید رازی برایش تعریف کنید. به این ترتیب حواسش از لجبازی کردن پرت می‌شود و خواسته شما مثلا پوشیدن فلان لباس را عملی می‌کند. این راز هر چیزی می‌تواند باشد، از پنهان کردن تکه‌ای شکلات خوشمزه داخل کشوی لباسش گرفته تا پیدا شدن مداد رنگی مورد علاقه‌اش که چند روز پیش گم شده بود. فقط در این زمینه باید خلاق باشید و از هر نوع دروغ گفتن به شدت بپرهیزید، چرا که در غیر این صورت کودک در موارد مشابه بعدی به شما اعتماد نمی‌کند.

@caferavanshenasi

کانال گل نی نی

خودمان تا پاسی از شب موبایل به دست ایم درحالی که از کودک و نوجوانمان انتظار داریم کمتر از موبایلش استفاده کند!
بچه ها میبینند و یاد می‌گیرند وقتی شما به موبایلتان بیشتر از صحبت و گفتگو با فرزندتان اهمیت می‌دهید کودکان هم دقیقا همین رفتار را تکرار می‌کنند و یاد می‌گیرند پاسخ نیازهای هیجانی خودشان را در گوشی و فضای مجازی پیدا کنند!

"گل نی‌نی"، کانال ویژه تربیت فرزند
t.me/joinchat/AAAAADwj-ZYpDrz6jBsXUQ

کانال نوردیده

چه موقع باید تنبیه کرد؟

درست همان موقعی که آن عمل انجام گرفته. هرگز کودک را به خاطر کاری که در گذشته انجام داده تنبیه نکنید و هرگز کودک را به خاطر کاری که در آینده اگر انجام بده، تنبیه نکنید. "اگر رفتیم مهمونی تو دست به چیزی بزنی، اومدیم خونه من می دونم با تو!!" بچه را به خاطر کار گذشته و دیروز تنبیه نکنید چون بچه یادش می رود و اگر شما بخواهید مثلاً به خاطر کاری که دیروز انجام داده او را دعوا کنید او اصلاً یادش نخواهد آمد که شما راجع به چه چیزی او را تنبیه می کنید.

زمانی که مطمئن هستید که کاری را فرزند شما انجام داده نگویید که: کی این کار رو کرده یا کی این شیرینی را خورده؟ خوب معلومه او هم میگه که بچه ی همسایه اومد خورد حالا شما باید ثابت کنید که نخیر خودت خوردی. وقتی مطمئن هستید اصلاً نپرسید "کی" بلکه بپرسید "چرا" کی خورد کی نخورد نداریم، تو خوردی من  هم می دونم، چرا خوردی؟

نوع بزه را شرح دهید چرا می خواهید کودک را تنبیه کنید؟ چرائی اش را به کودک بگویید. در این جا کتابی را معرفی می کنیم به نام "حرف اضافی ممنوع"، انتشارات پیک بهار، ترجمه آقای قراچه داغی. این کتاب بسیار زیبا و جالب یاد می دهد که با بچه ها چگونه حرف بزنیم. ما اصلاً بلد نیستیم که چه طوری با بچه ها باید حرف زد.

حافظه ی بچه ها فرم خاصی است و تعداد زیاد کلمات را نمی تواند را نگه دارد. بنابراین وقتی می خواهیم توضیح دهیم که چرا می خواهی تنبیه شوی و چه اتفاقی افتاده، باید از کلمات ساده، روشن و شفاف استفاده کنیم و تکرار کنیم.چرا شیرینی بابا رو خوردی؟ اون شیرینی مال تو نبود، اجازه نداشتی بخوریش؛ چرا شیرینی بابارو خوردی؟ حق نداشتی بخوری؛ چرا خوردی؟ تکرار می کنیم و مرتب جملات را کوتاه تر می کنیم و لحن سوال را با آهنگ های مختلف بیان می کنیم تا در ذهن کودک حک شود. این کاری که مادر انجام می دهد دقیقاً برای کاری است که شیرینی بابا رو خورده.

نیاییم بگیم که "ببین آبروبر، دنیارو بکنن توی اون شکم کارد خوردت باز هم گرسنه ای، بابای بدبختت ده کیلو ده کیلو شیرینی میاره توی این خونه این همه می خوری بازم مثل گداها.... "در این صحبت ها مادر داد و فریاد می کنه ولی یک کلمه شیرینی بابا در آن نبود که این بچه بفهمه برای چی داره تنبیه میشه و حتی فکر می کنه که آخه کی من ده کیلو شیرینی خوردم اصلاً موضوع چیه؟ این حرفا به من چه ربطی داره؟ (ادامه دارد...)

#نشست_تنبیه {قسمت14}
[مباحث کودک متعادل]
@nooredidehکانال تربیتی نوردیده

کانال تربیت کودک و نوجوان

برنامه ریزی و مشخص کردن زمان خواب و بیداری 

زمان بیداری مشخص

انجام این روش در روزهای تعطیل به نظر مشکل است، اما یک برنامه منظم اجازه می دهد تا بدن یک چرخه خواب سالم ایجاد کند.

برنامه خواب منظم

نوجوان شما ،ممکن است تصور کند که او برای یک برنامه خواب منظم خیلی بزرگ شده است، اما افراد سالخورده هم می توانند از مزایای آن بهره مند شوند.بدن ،بدنبال یک روال خواب منظم است، زیرا به سیگنال های آرام بخش مغز کمک می کند، و در یک زمان مشخص شروع به تولید هورمون خواب میکند.

برنامه منظم می تواند شامل موارد زیر باشد:

حمام گرم، خواندن یک کتاب (اما نه یک خواننده الکترونیکی) یا گوش دادن به موسیقی آرام.هنگامی که فعالیت ها در یک زمان مشخص انجام شود، مغز آن را شناسایی کرده، و از الگوی خاص خود پیروی میکند، تا نوجوان شما خواب راحت تری در شب داشته باشد.

⭐️⭐️⭐️
نکته های طلایی رفتار با کودکان و نوجوانان
@childeducation

کانال هنر و کاردستی

#بازی
سرگرمی

@artebtedaei

کانال هنر و کاردستی

#بازی اعداد رنگ ها

@artebtedaei

کانال نوردیده

لطفا از این گروه ماد‌ران نباشید

همه مادران آرزوی آرامش و شاد‌ی فرزند‌ان شان را د‌ارند اما برخی ماد‌رها با اشتباه‌های‌ خود، زند‌گی را برای فرزند خود‌ سخت ‌می‌کنند‌:

◻️ ماد‌ران همیشه نگران
◻️ ماد‌ران بیش حمایتگر
◻️ ماد‌ران چسبند‌ه
◻️ ماد‌رانی که همیشه با همسرشان ‌می‌جنگند.
◻️ ماد‌رانی که بچه را د‌ر د‌عواها د‌خالت ‌می‌د‌هند.

کانال کتاب های نردبان

#فرزندپروری

#بازی_فوت_فوتک_با_کاغذ_ رنگی

اهداف رشدی ◀️ شناختی (دقت و تمرکز، تشخیص رنگ و جداسازی)، عاطفی (احساس شادی و هیجان)، جسمی-حرکتی (تقویت عضلات کوچک و بزرگ)
روش اجرا ◀️ بازی
وسایل لازم ◀️ جعبه، چند رنگ کاغذ رنگی خرد شده، نی، لیوان
يک جعبه برداريد و با همکاری کودک داخل آن را با مقوا به چند قسمت تقسيم كنيد. سپس کاغذهای رنگی را با قیچی خرد کنید و در هر قسمت مقداری كاغذ رنگی خرد شده بريزيد. به كودك يک نی و يک ليوان بدهيد. اگر مهمان دارید و یا دوستان فرزندتان حضور دارند به هر كودک اجازه دهید يک رنگ كاغذ را انتخاب و سعی كند با كمك نی و جمع كردن نفس خود، تکه‌های کاغذ رنگی را از جعبه بردارد و در ليوان خود قرار دهد. اين عمل بايد با دقت زيادی انجام شود. پس از مدتی، كودكان تعداد كاغذهای ليوان خود را می‌شمارند. اين بازی بسيار هيجان‌انگيز است. این فعالیت را می‌توانید خانوادگی هم انجام دهید.
می‌توانيد يك الگوی رنگ را از قبل مشخص كنيد و از كودكان بخواهيد براساس اين الگو رنگ‌ها را از داخل جعبه بردارند و به ترتيب كنار هم بچينند.

#فریبا_کیهانی
#مادر_مربی #مهد_در_خانه

✅ @nardebanbooks

کانال هنر و کاردستی

#کاردستی
رنگ آمیزی
شکل سازی با سنگ ها

@artebtedaei

کانال هنر و کاردستی

#کاردستی
رنگ آمیزی
شکل سازی با سنگ ها

@artebtedaei

کانال بهترین مادر دنیا

چگونه کودک را ببوسیم !

1تحسین کودک
۲٫ نوازش‌های لمسی مانند بوسیدن، در آغوش گرفتن و لمس کردن کودک
۳٫ نوازش‌هایی از طریق زبان بدن مانند نگاه‌های محبت‌آمیز می‌شود.

هر کودک چه مقدار به نوازش پدر و مادر خود احتیاج دارد؟

نوازش و محبت از لحاظ عاطفی روح و روان هر انسانی را می‌تواند به شدت تحت تاثیر خودش قرار دهد. وقتی صحبت از کودکان به میان می‌آید این تاثیر بسیار برجسته‌تر می‌شود چون رشد عاطفی و هوش هیجانی کودک را می‌تواند ارتقا دهد. اما در این مورد نمی‌توان معیار عددی داد که هر کودک نیاز دارد روزانه x مرتبه بوسیده شود یا در آغوش گرفته شود. معیارهای مربوط به عواطف و رشد روانی افراد معیارهایی نسبی هستند که در افراد و شرایط مختلف متفاوت هستند و بیشتر مواقع افراط یا کمبود آنها قابل تشخیص است و شما به صورت غریزی می‌توانید آن را بسنجید

نوازش روی سلامت جسمی کودکان چه تاثیری می‌گذارد؟

طبق تحقیقات صورت گرفته مشخص شده است تاثیر نوازش علاوه بر روح و روان بر روی جسم کودک نیز قابل ملاحظه است. اهمیت این مساله تا جایی است که مواردی وجود دارد از کسانی که در کودکی نوازش دریافت نکرده‌اند و در بزرگسالی دچار خشکی در ناحیه نخاع شده‌اند.
تحقیق دیگری نیز در مورد کودکان بی‌سرپرست انجام شده که در آن دو گروه از نوزادان مورد مطالعه قرار گرفته‌اند؛ نوزادانی که بغل گرفته می‌شدند و حرف‌های محبت‌آمیز می‌شنیدند از لحاظ تغذیه و رشد شرایطی به مراتب بهتر داشتند در مقایسه با گروه دیگری از نوزادان که موقع شیر خوردن پرستارانشان، شیشه شیر را به دست خود نوزاد می‌دادند و با آنها حرف نمی‌زدند. این دسته از کودکان آسیب پذیری بیشتری داشتند و حتی از نظر جسمی دچار مشکل می‌شدند. یعنی سیستم ایمنی آنها در مقابل بیماری‌ها ضعیف‌تر بود.

کانال « بهترین مادر دنیا »
t.me/joinchat/AAAAADucevMyx9flZVz89Q

کانال قلک

اجازه دهید فرزندتان زمین بخورد
اگر زمین خوردنی نباشد، بلند شدنی هم نیست. #قلک #ماهنامه_کودک
#مهارت‌های_زندگی_کودک
#آموزش_مهارت‌های_اقتصادی_کودک
#شعر_داستان_بازی
#همراه_با_خانواده
#هم‌گام_با_کودک
@qollakmag

کانال پیش از دبستان

#ایــده_آمــوزشــے

طرح خلاقانه بازی ریاضی ؛ با بریده درب پاکت آبمیوه یا شیر می تونین این طرح خلاقانه رو درست کنین مناسب برای جمع، تفریق ، ضرب و تقسیم

➕➖➗✖️

کانال « پیش از دبستان »
t.me/joinchat/AAAAADuog_HR4eE8eynh7g

کانال پیش از دبستان

#ایــده_تــزئیــن

تزئین روی در ورودی کلاسکانال « پیش از دبستان »
t.me/joinchat/AAAAADuog_HR4eE8eynh7g

کانال پیش از دبستان

#ایــده_کاردستی

با قوطی خالی دور ریز و نخهای کنفی این جامدادی زیبا رو بسازین

✏️ ✏️

کانال « پیش از دبستان »
t.me/joinchat/AAAAADuog_HR4eE8eynh7g

کانال پیش از دبستان

#ایــده_تــزئیــن

طرح خورشید برای تزئین کلاس یا اتاق کودک

☀️ ☀️

کانال « پیش از دبستان »
t.me/joinchat/AAAAADuog_HR4eE8eynh7g

کانال پیش از دبستان

#ایــده_تــزئیــن

طرح حضور و غیاب


کانال « پیش از دبستان »
t.me/joinchat/AAAAADuog_HR4eE8eynh7g

کانال کتاب های نردبان

#بازمصرف_دورریختنی‌ها
(پلاستیک، کاغذ، کارتن و مقوا، ظرف‌های قابل بازیافت، کاردستی با لباس‌های کهنه)
نویسنده: دانیل نان

مترجم: #هایده_کروبی

برای انداختن خیلی چیزها در #سطل_زباله، عجله نکنیم؛ کمی فکر کنیم. شاید آن چیزی که می‌خواهیم دور بریزیم قابل تبدیل‌شدن به یک کیف قشنگ باشد یا یک اسباب‌بازی شگفت‌انگیز، یک گلدان رنگارنگ برای هدیه دادن، جعبه زیورآلات، مجسمۀ حیوانات، یک تابلوی هنرمندانه، عروسک‌های نمایشی، ظرف غذای پرنده‌ها و هزار وسیلۀ قابل‌استفادۀ دیگر که موقع دور انداختن ممکن است به ذهنمان نرسد.
این کتاب‌ها شما را راهنمایی می‌کنند که این بار برای دور ریختن خیلی از وسایل، لباس‌ها، کاغذها و ظرف‌هایتان طور دیگری به آنها نگاه کنید و از دل دور ریختنی‌ها، وسیلۀ قابل‌استفادۀ دیگری خلق کنید.

گروه سنی: #۹_تا_۱۳ سال
#مهارت‌های_زندگی
#نردبان_سبز #کاردستی

✅ @nardebanbooks

کانال گل نی نی

بچه هایی که مدام مورد انتقاد قرار می گیرند همان برخورد را با خودشان خواهند داشت و نهایتا اشخاصی خواهند شد با عزت نفس پایین.

والدین فکر می کنند؛
اگر به طور دائم از کودکان خود انتقاد کنند و اشتباه آنها را یادآوری کنند، به آنها کمک می کنند...!!

تصور والدین بر این است که کودکان با این تذکرات پرورش خواهند یافت. اما از خودتان سوال کنید: آیا دوست دارید کسی در محل کار یا خانه مرتباً اشتباهات شما را گوشزد کند!؟

در پس تمام انتقادات این جمله قراردارد:
"اگر فقط بیشتر شبیه من بودی و مثل من زندگی می کردی بهتر از این بودی."...!!؟

اما هیچ کس حتی فرزند شما دقیقا خود شما نیست.
پس بچه ها را به دلیل تلاشی که می کنند تحسین کنید حتی اگر ناموفق باشند چرا آنها ریسک کرده اند.

"گل نی‌نی"، کانال ویژه تربیت فرزند
t.me/joinchat/AAAAADwj-ZYpDrz6jBsXUQ

...
خانه
سبد خرید ( ۰ )
داستان ها
دوزلی بوک چیست؟
شرایط خرید
تخفیف ها
تماس با ما
مجله دوزلی بوک
پرسش های متداول
گردونه شانس