لوگوی دوزلی بوک
کتاب اختصاصی فرفره جادویی

کانال حمید کثیری

کانال حمید کثیری

⭕ آیا بچه‌ها باید کار کنن؟!
می‌خوام یه فلاش‌بک بزنم به دوران خودمون
با هم بریم عقب؛
قدیم‌ترها - یعنی حداقل دو دهه قبل - خیلی مرسوم بود که پسرها تابستون برن سر کار و دخترها و هم توی #اقتصاد_خانواده مشارکت داشته باشن. بچه‌ها همین که دوره کودکی رو رد می‌کردن می‌تونستن به نحوی کار کنن، شاگردی کنن، یه خدمتی عرضه کنن و پول در بیارن. این #پول هم متناسب با سن و فهم #کودک بود، نه خارج از اون.
مادرها توی اقتصاد خانواده با فرش بافتن، قلاب‌بافی، بافتنی بافتن، ترشی درست کردن، خیاطی و خیلی کارهای دیگه مشارکت داشتن و دخترها پابه‌پاشون کار می‌کردن. هم در جریان کارها رشد می‌کردن، هم مهارت‌هاشون توسعه پیدا می‌کرد و هم خیلی نرم با مفهوم اقتصاد خانواده آشنا می‌شدن.
پسرها هم یا با بابا سر کار می‌رفتن و بسته به باباهاشون یا شاگردی می‌کردن یا می‌شدن #پسر_حاجی که فقط دستور بدن! یا اینکه توی سوپری سر کوچه، مکانیکی یا هر جایی که یه آدم امین و معتمد داشت کار می‌کردن. هم در جریان کارها رشد می‌کردن، هم مهارت‌هاشون توسعه پیدا می‌کرد، هم جهت پیدا می‌کردن و هم خیلی نرم با مفهوم اقتصاد آشنا می‌شدن.
اما اون موقع چند تا مشکل وجود داشت ...
اول اینکه بچه‌ها که سر کار می‌رفتند و مزه پول می‌رفت زیر دهن‌شون معمولا #درس و مدرسه رو ادامه نمی‌دادن و این بعد از مدتی برای خانواده‌ها خوشایند نبود.
دوم اینکه توی خیلی از کارها به دلیل انتخاب نادرست #شغل یا اون اوستاکار، مشکلاتی به وجود میومد که این هم برای خانواده‌ها خوشایند نبود.
سوم اینکه بچه‌ها به دلیل رشد توی محیط خارج از خونه بعد از مدتی با خانواده به چالش می‌خوردن و ارزش‌های خانوادگی رو زیر پا می‌گذاشتن و این هم برای خانواده‌ها خوشایند نبود.
چهارم اینکه ...
همه‌ی این موارد باعث شد تا صورت مسئله پاک بشه!! برای خانواده‌ها اصل اینکه بچه‌شون کار کنه یه #تابو بود و کم‌کم یه #ارزش به ضد ارزش تبدیل شد! کار کردن بچه‌ها نشون‌دهنده بی‌توجهی، بی‌فکری و بی‌کلاسی خانواده‌ها شد!
حالا به این‌ها فکر کنید
❗چه تجربه‌ای از دوران کودکی و کار و #کسب_درآمد دارید؟!
❗به نظرتون چه چیزایی باعث میشه بعضی آدما ذاتا کاسب باشن، بعضیا نه؟!
❗اینکه یه آدمی #کارآفرین میشه اصلا می‌تونه ربطی به کودکیش داشته باشه؟!
#تفکر_اقتصادی
#حمید_کثیری
Join @hamidkasiri_ir

کانال حمید کثیری

محیط غنی بازی که میگیم یعنی چی؟!
ببینید ما دو نوع محیط برای #رشد_کودک می‌تونیم متصور بشیم. محیط یا باید طراحی شده باشه و یا غنی شده حالا اینا یعنی چی؟!
محیط طراحی شده به محیطی میگن که در اون یک فضایی رو با یک طرح خاص و نقشه خاص ایجاد می‌کنن و #کودک باید مسیر طراحی شده رو طی کنه و در طی مسیر، محرک‌های رشدی که اکثرا محرک‌های حرکتی هستند، برای کودک گذاشته شده به زبون خودمونی بخوام بگم، نمی‌دونم بعضی از خانه‌های بازی رو دیدید یا نه که زمین بازی‌ای برای بچه‌ها درست کردن که هم محصوره و هم کاملا ایمن. این زمین اسکلت‌بندی فلزی داره و یک نقشه مشخص که کودک از یک جا وارد میشه و مسیری رو طی می‌کنه و از جای دیگه یا همون نقطه خارج میشه. در طول مسیر هم وسایلی برای بپر بپر، پرتاب کردن، خزیدن، لمس کردن و چیزای دیگه پیش‌بینی کردن. وسایل بازی هم همگی در طول این مسیر و مطابق با ذهن طراح - که لزوما هم علمی و درست نیست - چیده شدند.
اما یه جور محیط دیگه داریم که مسیر خاصی در اون وجود نداره اما کاملا فضا برای رشد کودک مهیا هست. انواع و اقسام محرک‌ها توی محیط وجود داره و کودک رو کمک می‌کنه که در مسیر #رشد قرار بگیره. #طبیعت بهترین منبع اسباب‌بازی و بهترین #محیط_غنی_شده برای بازی هست. برخی از انواع خانه‌های بازی و برخی از خونه‌ها هم می‌تونن محیطی غنی شده به حساب بیان.
بله، خونه‌ی ما هم می‌تونه تا حد زیادی برای بازی غنی بشه، اما آیا معنیش اینه که ما محیط طراحی شده برای بازی داریم یا مثلا کلی اسباب‌بازی خریدیم و آوردیم توی خونه؟! طبیعتا معنیش این‌ها نیست چون اگر این‌ها شدنی هم باشن، به نفع کودک نیست که خونه این شکلی باشه!
هر کدوم از محیط‌های غنی شده و طراحی شده کارکردهای خودشون رو دارن اما در حالت استاندارد و نرمال محیط‌های غنی شده، رشد بیشتری رو در بچه‌ها ایجاد می‌کنن.
ما هم می‌تونیم بدون اینکه هزینه خاصی بکنیم، فضای خونه رو برای بازی بچه‌ها غنی‌تر بکنیم و البته هر سنی ابزارها و اسباب‌بازی‌های متناسب با خودش رو داره.
من توی ویدئوی «صفر تا صد اسباب‌بازی» که 139 دقیقه است به صورت مفصل در این مورد صحبت کردم که بدون هزینه یا با کمترین هزینه فضای خونه‌هامون رو غنی‌تر کنیم تا بچه‌ها رشد بیشتری داشته باشن.
ضمن اینکه در مورد شاخص‌های خرید اسباب‌بازی خوب و کمک‌کننده به رشد بچه‌ها هم مفصل صحبت شده.
#اسباب_بازی
#حمید_کثیری
@hamidkasiri_ir

کانال حمید کثیری

.
خیلیا پیام دادن نگفتی چه جور بازی‌ای با موبایل میشه کرد. متن طولانی بود، یادم رفت!!
می‌خواستم بگم می‌تونید به عنوان گوشت‌کوب از #موبایل قدیمی‌تون استفاده کنید. بدید بچه‌ها پرتاب کنن، بشکونن و کلی کیف کنن
اما بعد؛
الآن سوال این‌هاست؛
⁦1️⃣⁩ اگه بچه‌ی ما داره روزی چند ساعت با موبایل بازی می‌کنه یا چند ساعت #تلویزیون نگاه می‌کنه، چی کار کنیم؟!
⁦2️⃣⁩ وقتی میریم مهمونی و دست همه‌ی بچه‌ها هست چی کار کنیم؟!
ببینید بارها گفتیم که ما نمی‌تونیم چیزی رو از بچه‌ها بگیریم بدون اینکه #جایگزین بهشون بدیم. باید برای این موضوع فکر کنیم و برنامه داشته باشیم. جایگزین‌ها چیا هستند؟!
اگه بخوام توی یک جمله بگم #غنی_کردن_محیط زندگی بچه‌ها با بازی و اسباب‌بازی‌های مفید بسیار مهمه و بهترین جایگزین هست. (در این مورد توی ویدئوی «صفر تا صد اسباب‌بازی» مفصل صحبت کردم)
دیگه چی؟!
خود ما در استفاده از موبایل #مدیریت داشته باشیم. وقتی من همیشه موبایل دستمه یا صبح که از خواب بلند میشم اولین کارم اینه که تلویزیون رو روشن کنم، قطعا نمی‌تونم از کودکم توقع غیر از این رو داشته باشم. عین یکی از دوستان ما که خیلی ناراحت بود چرا پسر یازده ساله‌اش تمام شخصیت‌های #کلش_آف_کلنز رو با جزئیات می‌شناسه، در حالی که خود ایشون سه سال #گیمر حرفه‌ای این #بازی بود! یعنی توی مسافرت دیدم تو اوج #خستگی! ساعت دو و نیم شب از خواب بیدار شد چون اتک داشت!!
دیگه چی؟!
برای بچه‌ها خصوصا در مهمونی‌ها #برنامه داشته باشیم. بچه‌ها وقتی بیکار باشن، طبیعیه که برن سراغ گوشی و ما هم که از خدامونه، چون گوشی #صدا_خفه_کن خوبیه.
حداقلش اینه که می‌تونیم چند تا #اسباب_بازی که می‌تونه بچه‌ها رو به صورت دسته‌جمعی با هم مشغول کنه همراهمون داشته باشیم. اگر هیچ کدوم از این‌ها نشده، رفت و آمدهامون رو باید مدیریت کنیم.
دیگه چی؟!
الباقی رو هم خودتون فکر کنید
#بازی_با_موبایل
#حمید_کثیری
https://t.me/joinchat/AAAAAFB-H1ypVuce086L9g

کانال حمید کثیری

⭕ بچه‌ها روزی چقدر اجازه دارن با #موبایل_بازی کنن؟!
پاسخش ساده است هفت سال اول #بازی_با_موبایل ممنوعه!! (این علامت تعجب رو برای کسانی گذاشتم که الآن بچه‌هاشون دارن روزی چند ساعت با گوشی ور میرن!) البته یه جور بازی میشه کرد که آخرش میگم
چرا؟! به هزار و چند دلیل! که من فقط چند تاش رو می‌خوام بگم
چند نکته درباره #مانیتور
⁦1️⃣⁩ مانیتور اعتیادآوره!
نمی‌دونم چقدر دقت کردید، بچه‌ها هر چی بیشتر به مانیتور نگاه کنن، بیشتر دوست دارن ازش استفاده کنن. یعنی دز مصرف‌شون مدام می‌ره بالاتر. #موبایل و #تبلت و #تلویزیون هم نداره. البته در کمال تاسف باید گفت این برای والدینی هست که رشد کودک‌شون براشون مهمه نه کسانی که دنبال مشغول کردن بچه به هر روشی هستند و از قضا این براشون عین نسخه می‌مونه!
(راستی اون تبلیغ تبلت رو توی #پویا یادتونه!! )
⁦2️⃣⁩ مانیتور دروغگوئه!
ببینید در عالم واقع اشیاء ثابت هستند و ما به اون‌ها نزدیک میشیم یا ازشون دور میشیم و من آدمیزاد محوریت ندارم اما این موضوع در مواجهه‌ی با مانیتور فرق داره. من ثابت نشستم و اشیاء به من نزدیک یا از من دور میشن. من محور عالم هستم و این نگاه غلطی رو برای کودک ایجاد می‌کنه که مطابق با واقع هم نیست. (دروغگویی مانیتور دو، سه علت دیگه هم داره که برای طولانی نشدن ازش می‌گذرم)
⁦3️⃣⁩ تقلید!
بچه‌ها فکر می‌کنن هر چیزی که در مانیتور می‌بینند هم راسته و هم درسته! لذا اون رو #تقلید می‌کنن. یادم هست که مدتی قبل بچه‌ی سه ساله‌ای #مسخره_کردن رو توی کارتون ماشا و مدرسه دیده بود و هر بچه‌ای زمین می‌خورد مسخره‌اش می‌کرد و از قضا فکر می‌کرد داره همدلی می‌کنه بچه که قوه تمیز نداره و این موضوع طبیعی هست
⁦4️⃣⁩ تحرک، زیر صفر!!
این رو چون بارها در موردش نوشتم توضیح نمی‌دم. همه می‌دونیم که حرکت رکن ثابت برای رشد کودک هست و تلویزیون به صورت مطلق این حرکت رو از #کودک می‌گیره. این هم مانع #رشد_جسمی، هم مانع #رشد_ذهنی و هم مانع #رشد_روانی کودک هست و در عین حال عوارض متعددی هم در آینده ممکنه ایجاد کنه. تحقیقات بسیار خوبی در این مورد #سازمان_بهداشت_جهانی انجام داده که به وقتش اینجا می‌گذارم.
احتمالا بپرسید ما که همه این‌ها رو می‌دونیم اما الان بچه‌مون رو نمی‌تونیم از موبایل و تلویزیون جدا کنیم! بگو چی کار کنیم؟!
پی‌نوشت: فارغ از محتوای موبایل و تلویزیون بحث کردیم
#بازی_با_موبایل
#تلویزیون
#حمید_کثیری
Join @hamidkasiri_ir

کانال حمید کثیری

⭕ مادری که خودش عامل اضطراب کودکش بود!!
بعد از دو ساعت صحبت و در انتهای کلاس #مادر با #پسر چهار ساله‌اش کنار من ایستاده و می‌خواهد درباره‌ی پسرش از من سوال بپرسد. از قضا پسر همین الان در حال نق زدن است و مادر بی‌توجه! بعد از یک دقیقه به پسر می‌گوید اگر ادامه بدهی این آقا دعوایت می‌کند و من را نشان می‌دهد! انگار در یک لحظه چهار شب #کلاس به هوا پرتاب شد!
چهار شب از #امنیت گفتم و مادری که منبع امنیت #کودک است با خیالی راحت امنیت را با دستان خودش و در حضور خودش از کودکش سلب می‌کند!
قطعا برای ساکت کردن بچه‌ها راه‌های ساده‌تر، موثرتر و مطمئن‌تری هم هست. نیاز کودک را برآورید.
من مادر قرار است منبع امنیت فرزندم باشم و به احدی اجازه ندهم امنیت را از کودکم بگیرد، حالا خودم با دست خودم و در حضور خودم عامل ناامنی خیالی را به کودکم معرفی می‌کنم و خودم را در مقابل این عامل ناامنی منفعل نشان می‌دهم. آخر مجلس از همه جالب‌تر است ...
سوال مادر این است که چرا فرزندم شست دستش را می‌مکد؟!
و جوابش ساده‌تر،
#مکیدن_دست معمولا - و نه همیشه - ریشه اضطرابی دارد و #اضطراب عموما - و نه همیشه - با ترس از موهوم همراه است. یعنی ترس از چیزی که واقعا ترسناک نیست و وجود ندارد، وهم است ....
مگر می‌شود، خودم با دست خودم ....
#امنیت
#حمید_کثیری
@hamidkasiri_ir

کانال حمید کثیری

کانال حمید کثیری

⭕ ما باید از کودک مراقبت کنیم یا خودش؟! اصلا خودش می‌تونه اینکار رو بکنه؟!
نه از این طرف بوم بیفتیم که نگذاریم بچه‌ها تکون بخورن نه از اون طرف بخوایم باهاش شبیه بچه 12 ساله برخورد کنیم!!
@hamidkasiri_ir

کانال حمید کثیری

تفکر اقتصادی یه بحث خیلی خیلی مفصل و زیربنایی هست. امروز توی فرهنگسرای خاوران در مورد بخشی از اون گپ‌وگفت می‌کنیم. مثلا به این سوال هم جواب می‌دیم
⭕اگه بخوایم فرزند ما کارآفرین باشه الآن چه کارهایی باید انجام بدیم؟!
#تفکر_اقتصادی
#حمید_کثیری
@hamidkasiri_ir

کانال حمید کثیری

کانال حمید کثیری

کانال حمید کثیری

⭕ اسباب‌بازیای داغون بچه‌هامون!
شاید باورش براتون سخت باشه اما سومین صنعت پرسود دنیا، صنعت اسباب‌بازیه. یعنی بعد از اسلحه‌سازی و لوازم آرایش، بزرگ‌ترین #بازار مربوط به بچه‌ها و خانواده‌هاست! مطابق با آمار سال 2013 سالانه 85 میلیارد دلار در این صنعت گردش مالی وجود داره و البته این فقط آمار رسمی هست که داره منتشر میشه. حالا چی می‌خوام بگم؟! متن رو تا انتها بخونید
ببینید هر کنش و واکنش ما یک پیغام هم در کنارش داره. فرض کنید داریم از خیابون رد میشیم، خط عابر در فاصله بیست، سی متری ماست اما حال نداریم بریم از روش رد بشیم! حالا ما داریم به بقیه چه پیغامی می‌دیم؟! (من دیگه حرفی ندارم )
در مورد خرید هم دقیقا همین طوری هست. من هر انتخابی که می‌کنم دارم به بازار (اعم از سیاست‌گذار، تولیدکننده، توزیع‌کننده، فروشنده و ...) یک پیام میدم که این جنس خوبه، بازم تولید کن و اگر من نخرمش دارم پیام عکس این رو میدم و طبیعتا بازار میفهمه که باید یک تغییری توی محصول (اعم از توی خود محصول، توی نحوه توزیعش، توی بازاریابیش، خدمات پس از فروشش و ...) بده.
ما در هر خریدی سعی می‌کنیم تا حد ممکنه هوشمندانه برخورد کنیم، مثلا بین ده تا رب گوجه فرنگی اونی رو انتخاب می‌کنیم که به صرفه‌تر هست. یعنی قیمتش با کیفیتش تناسب داره و تقریبا در مورد اکثر خریدهامون داریم همین تیپی عمل می‌کنیم اما متاسفانه در یک جنس خرید خیلی مهم این توجه رو نداریم! کجا؟!
اسباب‌بازی!!
اسباب‌بازی قراره عامل #رشد_کودک باشه اما در اکثر موارد ما در خلاف جهت رشد کودک خرید می‌کنیم و طبیعتا این پیغام رو هم به بازار میدیم که بازم تولید کن!
نمی‌دونم خاطرتون هست یا نه ولی چند سال پیش هر جا می‌رفتیم یه گونی کوچولو بود که ازش دم یه #گربه بیرون زده بود. بعد وقتی بهش دست می‌زدیم شدیدا شروع می‌کرد به تکون خوردن، انگار که اون گربه می‌خواست فرار کنه و بپره بیرون! خانواده‌هام با ذوق و شوق فراوون اینو می‌خریدن و برای بچه‌ی خودشون یا فامیل هدیه می‌بردن!! ⁦☹️⁩⁦☹️⁩
من خودم چند جا دیدم این گونی گربه رو دست بچه می‌دادن، بچه هم زهره ترک میشد و در می‌رفت و بقیه هم قاه‌قاه می‌خندیدن! هم آسیب به کودک و هم پیام به بازار!
ما حتی تعریف درستی هم از #اسباب_بازی نداریم! برای ماها اسباب‌بازی یعنی همونی که تو مغازه‌ها می‌فروشن در حالی که عموما ضعیف‌ترین نوع اسباب‌بازی‌ها اونایی هستن که داریم براشون پول میدیم!
یعنی چی؟! مطلب بعدی رو بخونید!
حتما شمام تجربه‌ای از این اسباب‌بازیای داغون! دارید خصوصا دوران بچگی. بهشون قدری فکر کنید
#اسباب_بازی
#حمید_کثیری
Join @hamidkasiri_ir

کانال حمید کثیری

⭕️ تربیت کودک و چهارراه اندیشه!
اولین بار که به این اصطلاح برخوردم تا مدت‌ها توی هپروت بودم! اما داستان چی بود؟!
اکثر انسان‌ها ترجیح میدن که بارشون روی دوش دیگران باشه، یعنی دیگران براشون فکر کنن و اون‌ها فقط مصرف‌کننده باشن چون اینکه انسان بخواد فکر کنه ممکنه به جاهایی برسه که خیلی ترسناک باشه و طبیعیه که اکثر افراد از همچین چیزی فراری باشن!
یعنی همین که انسان بخواد به هر چیزی خودش برسه هم زحمت داره هم دلهره. دلهره‌ی اینکه نکنه هر چی تا حالا فکر می‌کرده ناحسابی بوده و کلا مسیر رو اشتباه رفته؟!
اما فرق #انسان_اصیل با #بارکش_اندیشه_دیگران اینه که انسان اصیل بارش رو خودش به دوش می‌کشه و در عین حال که مسیر سختی داره اما شادکامی رسیدن به مقصد رو با هیچ چیزی عوض نمیکنه. نمی‌دونم تجربه کردید یا نه، وقتی با فکر خودمون به یه چیزی می‌رسیم حظ و بهجت اون لحظه رو با هیچ چیز نمیشه عوض کرد. مرتبه‌ی کوچک‌تر لذت یافتم یافتمی که خیلی از اندیشمندان در طول تاریخ تجربه کردند ...
اما برگردم به بحث!
#چهارراه_اندیشه جایی هست که هر انسانی باید از اون عبور کنه، اون جایی هست که هر کس باید به ریشه‌ای‌ترین سوالات در مورد خودش و زندگیش جواب بده!
#سوال_ریشه هم همون سوالیه که دیگه عمیق‌تر از اون نمیشه سوالی پیدا کرد که البته نمی‌خوام بیشتر بهش بپردازم چون اینجا دیگه جاش نیست (اگر کسی دنبالش هست، حداقل می‌تونه چهل صفحه ابتدایی کتاب «تدین، حکومت، توسعه» دکتر #محمد_جواد_لاریجانی رو بخونه )
اما چه ربطی به کودک داره؟!
اساسا شکل‌گیری اصول و ارزش‌ها در تربیت با پاسخ‌دهی به سوالات ریشه و عبور از چهارراه اندیشه به وجود میاد. حالا اگه کسی میخواد به ثبات در حرکت برسه و همیشه رو به رشد باشه، چاره‌ای نداره جز اینکه به این مسائل عمیق‌تر فکر کنه. (الباقی‌اش باشه برای جلسات حضوری )
اگه برامون مهمه که توی مسیر تربیت کودک‌مون گام‌های محکم و با ثباتی برداریم و ارتباط سالمی باهاش داشته باشیم، باید بدونیم که لازمه‌ی این موضوع کار روی خودمونه!
عین کسانی که وارد کار مربی‌گری و کار تربیتی میشن اولین چیزی که بهشون میگن اینه که فکر نکنی تو کاملی و باید بقیه رو درست کنی! اول و بیشتر از همه باید برای خودت وقت بگذاری.
اینجا هم همینه، مادر و پدر اول و بیشتر از کودک باید روی خودشون و اصلاح رابطه‌شون با خودشون وقت بگذارن.
پی‌نوشت: این موضوع رو اینجا می‌بندم چون فکر می‌کنم شبکه‌های اجتماعی ظرفیت بیش از گفتن رو نداره یا شایدم من باد نیستم اینجا حرفا رو منتقل کنم
#ارتباط
#حمید_کثیری
@hamidkasiri_ir

کانال حمید کثیری

برگردیم به بحث #مدیریت_جسم و #تغذیه
بعضیا مدام ناراحتن که چرا این بچه درست غذا نمی‌خوره و اگه ما دنبالش نباشیم تا بهش غذا بدیم، این با آب و اکسیژن زنده می‌مونه!
تصور کنید مامان در طول روز و خصوصا در وعده‌های غذایی دنبال بچه راه افتاده تا دو لقمه بگذاره دهنش. این روال از یک سالگی شروع شده و الان که بچه پنج سالشه هنوز ادامه داره و البته معلوم نیست تا کی ادامه پیدا کنه توجیه هم اینه که اگه بهش ندیم خودش نمی‌خوره!
بگذریم که بعضیام از ترس کثیف‌کاری و کثیف نشدن دست و لباس بچه، ترجیح میدن خودشون به بچه غذا بدن! یا بدتر از اون لقمه جویده دهن بچه‌شون بگذارن! عین یه مادری که توی مهدکودک ویفر خورد شده برای بچه می‌آورد و می‌گفت پسرم به جویدن عادت نداره و بلد نیست گاز بزنه!! البته که اون پسر در آینده یکی از نوادر مملکتی خواهد شد! (شاید باورتون نشه، ولی کاملا واقعی بود)
خب، سوال اینه که؛
تا چه زمانی شما می‌خواید این کار رو بکنید؟!
اصلا راه #غذاخور کردن بچه چیه؟!
برنامه‌تون برای شش سالگی، هفت سالگی و بالاتر چی هست؟!
و ...
بعضیام که خیلی مبتکر بودن، باباها رو بدنام می‌کنن! میگن بدو بخور وگرنه بابا میخوره‌ها یعنی یه جا هم ما کاربرد داریم، برای ترسوندن بچه است! البته بعضیام هستن بستنی نشون میدن، اما سیب‌زمینی به بچه قالب می‌کنن اینا دیگه خیلی خلاقند!
واقعا به غیر از رقابتی کردن غذا، به غیر از ترسوندن کودک از تموم شدن غذا، به غیر از به زور دهنش گذاشتن، به غیر از گول زدنش و ... راه دیگه‌ای نیست؟!
تا حالا بهش فکر کردین که چطور یه بچه‌ای خودش غذا می‌خوره؟! اگه تجربه مثبت و منفی‌ای دارید بنویسید تا در موردش روزای بعد بنویسم
@hamidkasiri_ir

کانال حمید کثیری

به بهانه روز جهانی کودک
استیو مارتین سی سال پیش یه #فیلم بازی کرده به نام «والدگری» یا «پدر و مادری». نکته جالب فیلم اینه که همه جور بچه‌ای توش میشه پیدا کرد اما یه دختربچه هست که ویژگی‌هاش خیلی خاص و جذابه اما #کودک نیست.
یه دختربچه‌ی حدودا پنج ساله که یه #نابغه است، محاسبات پیچیده ریاضی رو انجام میده، #حافظه بسیار قوی‌ای داره، اصلا نمی‌خنده، کارهای بقیه بچه‌ها به نظرش خیلی چیپ و مسخره میاد، تو جمع بقیه بچه‌ها نمیره و مدام دوست داره با بزرگ‌ترها کارهای بزرگ‌تر از سنش رو انجام بده. اکثر کارهاش هم بقیه رو متعجب می‌کنه که این چه چیزایی بلده و چقدر خاصه!
امروز اینجور بچه‌ها به شدت دوست‌داشتنی! شدن، اصلا خانواده‌ها با هم #رقابت می‌کنن که بچه‌هاشون خاص باشن و چشم بقیه با دیدنشون در بیاد و مدام در حال این پرسش هستن که اگه بچه‌ام اینو یاد نگیره از بقیه عقب می‌افته و ...
چقدر افراد بودن که از من پرسیدن اگه بچه‌مون امسال نره #مدرسه، عقب نمی‌افته؟! چون گفتن متولد مثلا پنج مهر هست و باید سال دیگه بره مدرسه، منم تقریبا به همه‌شون گفتم نه!! بچه‌ها باید هفت سال خوب #بازی کنن تا بازی‌دون‌شون پر بشه. اصلا این عامل رشد بچه توی سال‌های بعد هست، نه چیز دیگه. هیچ عجله نکنید، به حرف بقیه هم گوش نکنید که هی میگن بچه رو عقب ننداز!
اما روز جهانی کودک
امروز هشتم اکتبر یا همون شونزدهم مهر خودمون، از طرف سازمان ملل #روز_جهانی_کودک نام‌گذاری شده. اعلامیه #حقوق_کودک و کنوانسیون حقوق کودکان هم در یه همچین روزی تصویب و تاسیس شدن و در این سال‌ها هم کمک خیلی زیادی به جریان کودکی کردن.
اما یه چیزی کمتر بهش پرداخته شده و اون هم کودکی کردنه. حالا این کودکی کردن یعنی چی؟!
ساده‌ی ساده‌اش اینه که بچه‌ها
خوب بخورند
خوب بخوابند
خوب بازی کنند
همین و فقط همین!
اینقدر به جزئیات بچه‌ها کار نداشته باشیم، اینقدر روی بچه‌ها ریز نشیم که الان مثلا این می‌تونه از جوب چهل و سه سانتی هم بپره یا نه، اینقدر تو بازی رقابت نیفتیم و به بچه‌ها فشار نیاریم، اینقدر برای کاسبی دیگران نگران نشیم و گوش به حرف‌های #کودک_خلاق و #کودک_باهوش، #کودک_دوزبانه و ... ندیم، اینقدر بچه‌ها رو در معرض نمایش دیگران قرار ندیم و
و
و در یک کلام اینقدر جلوی کودکی کردن بچه‌هامون رو نگیریم
روز جهانی کودک مبارک همه‌مون باشه
ممنون که برای دیگران هم می‌فرستید
#روز_جهانی_کودک
#حمید_کثیری
@hamidkasiri_ir

کانال حمید کثیری

اگه یادتون باشه داشتم در مورد #مدیریت_جسم_کودک می‌نوشتم و در مورد #خواب چند تا پست گذاشتم. حالا می‌خوام در مورد #تغذیه بنویسم. حتما تا آخر پست رو بخونید.
همیشه بخش قابل توجهی از برنامه‌های زنده #تلویزیون در مورد آشپزی هست و طبیعیه که آشپزی بیشترین مشتریش خانم‌ها هستن. تلویزیونم که اگه بیننده نداشته باشه، بیکار نیست برنامه با یان موضوع بسازه.
تو اکثر این برنامه‌های #آشپزی هم اسم غذاهایی میاد که تا حالا هیچ کدوم‌مون نشنیدیم، ظاهرشونم که خیلی #خوشمزه به نظر میاد، مجری و آشپزم که کلی تعریف می‌کنن پس چرا هیچ وقت سر از خانه‌های ما در نمیارن؟!!
خیلی ساده است ماها دوست داریم مدام #برنامه آشپزی ببینیم و شاید یاد هم بگیریم اما دوست نداریم اونا رو بپزیم. انصافا توی خونه‌های ما چند جور غذا پخته میشه؟! غیر از عدس‌پلو، ماکارونی، قرمه‌سبزی، قیمه، کوکو و چند تا غذای دیگه چیز دیگه‌ای هم درست می‌کنیم؟!
این تمرین خیلی ساده است و حداکثر یه ربع وقت نیاز داره! یه مداد یا خودکار با یه کاغذ بردارید و هر چی غذا بلدید درست کنید، روش بنویسید. تردید نکنید تعداد غذاها از پنجاه تا بیشتر میشه، البته پنجاه تا مال مرداست خانم‌ها که باید برن رو صد و پنجاه تا. یعنی ما مردا حداقل پانزده جور #نیمرو بلدیم درست کنیم!
حالا چی می‌خوام بگم؟!
چرا بچه‌ها نباید تنوع غذایی داشته باشن؟!
حس #چشایی بچه از کجا باید بفهمه که ما حداقل شصت نوع #ادویه توی بازار داریم؟!
چرا از تغییر می‌ترسیم، غذای جدید نمی‌پزیم و فقط همون غذاهای همیشگی رو باید درست کنیم؟!
چرا #ذائقه #همسر و بچه‌هامون رو کلا به سه جور غذا #عادت دادیم؟!
چرا ...
راستی شما چقدر توی خونه #تنوع_غذایی دارید؟! یه لیست بنویسید که چند جور غذا بلدید و چند تاش رو توی شش ماه اخیر پختید ...
پی‌نوشت: تو پست بعد بحث رو ادامه میدم
#تغذیه
#مدیریت_جسم
#حمید_کثیری
@hamidkasiri_ir

کانال حمید کثیری

#خاطره_نوشت
#تغییر_نگاه
دیروز برای حدود سیصد نفر از مربیان خانه‌های کودک «سازمان فرهنگی - هنری #شهرداری تهران» یه کلاس دو ساعته داشتم که البته اول قرار بود سه ساعت باشه، وسطای بحث به من گفتن دو ساعته!
قرار بود کتاب کارهایی رو که امسال برای سازمان فرهنگی کار کردم رو برای مربیان توضیح بدم و وقت رو طوری تنظیم کرده بودم که یک ساعت و نیم یه بحث بینشی و تغییر نگاه به حوزه #کودک رو مطرح کنم و الباقی رو روی کتاب کار کنیم. خب، بحث بینشی رو دست‌وپا شکسته گفتم چون یه دفعه فهمیدم تایم کم شده، ولی خود کتاب موند برای آیندگان! هم کیفیت دیتاپروژکتور پایین بود و هم زمان اجازه کار نمی‌داد.
بحث گفته شد و در طول کلاس سه، چهار تا #بازی هم با مربی‌ها کردیم که این بخش رو ظاهرا خیلی دوست داشتن اما آخر کلاس یه چیز دیگه بود. حدود بیست، سی نفر تا من برم باهام صحبت کردن ولی یکیشون خیلی خوب بود!
می‌گفت وسط جلسه می‌خواستم بیام بزنمت! این حرفا رو باید اول به مدیرامون بگی، بعد به ما چون ما اینا رو می‌خوایم انجام بدیم ولی نمی‌گذارن ...
ظاهرا مشکل اصلی هم با دو تا چیز بود؛
⁦1️⃣⁩ بحثی که در مورد بازی گفتم و تاکید داشتم هر چیزی با بازی منتقل بشه و اونا می‌گفتن ساختار از اونا آموزش میخواد و نه بازی!! حتی چهارشنبه‌ها که برنامه بازی دارن، مسئولین #آموزش میان میگن بازی رو جمع کنید، فقط آموزش
⁦2️⃣⁩ بحث #آزادی دادن به بچه‌ها برای کشف، تجربه‌ورزی و ... که باز می‌گفتن به شدت با مربیانی که آزادی عمل زیاد به بچه‌ها میدن برخورد میشه، یعنی خود ساختار از اون‌ها بچه‌ی ساکت حرف گوش‌کن تحت کنترل می‌خواد (ولو اینکه مستقیم نگه)
شخصا فکر میکنم تغییر نگاه در سیستم‌ها و آدم‌ها کار بسیار زمان‌بری هست اما ناامید نیستم. توی همین سیستم چندین تا مدیر خوش‌فکر و اهل تغییر دیدم که نمونه‌ی اولش شد همین تغییری که در کتاب‌های کار کودک دادیم و واقعا پروژه انرژی‌بری بود و اگر فضای تغییر وجود نداشت، این کار انجام نمیشد.
حالا این قصه ظاهرا بی‌ربط رو تعریف کردم که چی بگم؟!!
روزانه چندین سوال برای من میاد که چی کار کنم این بچه درست بشه؟ چی کار کنم بچه‌ام دیگه اون کار رو نکنه؟ چی کار کنم بچه‌ام اون کار رو بکنه و ... که در امثر سوالات مشخصه که مشکل از بچه نیست، مشکل از والدینه!! ⁦☹️⁩ و اینجا تنها چیزی که کمک می‌کنه تغییر و بلکه تحول در نگاه والدین هست.
مادری که میخواد خودش هیچ تغییری نکنه ولی بچه‌اش بهترین و نرمال‌ترین بچه فامیل باشه!! احتمالا فیلم زیاد می‌بینه. باید بهبود پیدا کنیم تا اطرافیان‌مون هم بهبود پیدا کنن.
شما به عنوان مادر یا پدر چه بهبودی توی این چند سال داشتید، خصوصا بهبود در بینش‌تون، در زاویه نگاه‌تون، در عملکردتون نسبت به دیگران و ...
#حمید_کثیری
@hamidkasiri_ir

کانال حمید کثیری

یکی از مهم‌ترین چیزها برای هر انسانی و در هر سنی امید هست، یعنی اگر #امید به زندگی رو از ما بگیرن هیچ آینده‌ای رو نمیشه متصور بود.
امید اینقدر مهمه که جامعه‌شناسان اون رو مهم‌ترین فاکتور برای حیات و پیشرفت یک جامعه می‌دونن. در مورد فرد هم همینه، یعنی من اگر امید نداشته باشم که فردا غذا گیرم بیاد، طبیعتا انگیزه‌ای برای ادامه زندگی ندارم و حتی ممکنه همین امروز بمیرم و کارم به فردا نکشه. یعنی امید با امنیت خصوصا #امنیت_روانی ارتباط مستقیم داره.
حالا بریم تو کودک؛
ما حق نداریم امید رو از #کودک بگیریم، در حالی که روزانه با انتقال مداوم ناخوشایندی‌ها، نداری‌ها، اخبار بد، حوادث، ناامن کردن کودک نسبت به دیگران و ... داریم امید رو از بچه هامون می‌گیریم و بچه‌ها رو ناامن بار میاریم!
من خاطره زیر رو خیلی دوست دارم، با هم بخونیمش
زمان #زلزله_بم، حال همه خیلی خیلی بد بود و تقریبا همه داغون بودن. طبیعی هم بود، افرادی بودند که سی، چهل نفر از اعضای خاندان‌شون رو از دست داده بودن و صحنه‌هایی رو دیده بودن که تصورش هم برای ما ممکن نیست. این وسط یه خانمی بود که انگار نه انگار، حالش واقعا خوب بود و همه‌اش در حال شوخی و روحیه دادن به بقیه بود.
#استاد_سلطانی از این خانم پرسیده بودن شما چرا اینجوری هستی؟! چرا حالت اینقدر خوبه؟! این خانم گفته بودن که عین بقیه تعداد زیادی از اعضای درجه یک خانواده‌شون رو از دست دادن ولی نگاه‌شون به آینده کاملا خوشبینانه است. وقتی ریشه این نگاه رو بررسی کرده بودن به این رسیده بودن که پدر ایشون یه کشاورز ساده بودن و وقتی اون‌ها بچه بودن مدام می‌گفتن بچه‌ها این زیرپله رو می‌بینید، این زیر پر پوله. هر چی بخواید هست.
بعد این خانم می‌گفت ما می‌دونستیم توی اون زیرپله یکسری وسایل به در نخور و قدیمی هست ولی همین که بابامون می‌گفت خیالتون راحت باشه، دلمون قرص میشد. جالب اینجا بود که در همون زمان هم زندگی‌مون خیلی معمولی و حتی فقیرانه بود.
این پدر چی کار کرده بوده؟! یکی از مهم‌ترین کارهاش این بود که بچه‌ها رو امن بار آورده بود و این‌ها در هر حالتی احساس امنیت می‌کردن.
اما چی می‌خوام بگم؟! ساده است؛ مراقب امنیت بچه‌هامون باشیم، خصوصا در مسائل اقتصادی بچه‌ها رو ناامن نکنیم که اگه این کارو بکنیم یا امید رو ازشون می‌گیریم یا بچه‌ها رو با درک حسرت بزرگ می‌کنیم.
-----------
پی‌نوشت یک: تو کامنتای پست قبل پیامایی دیدم که ناشی از نگاه غلط به مسائل اقتصادیه، خصوصا توی پدرها. در موردش می‌نویسم ...
پی‌نوشت دو: داستانی که گفتم واقعی، ولی نقل به مضمون هستش
#امنیت_اقتصادی
#حمید_کثیری
https://t.me/joinchat/AAAAAFB-H1zWmWpQtf33Ug

کانال حمید کثیری

یه مادر پرسیده بود: «اگر یک بچه‌ای از پدر و مادرش بپرسه چرا ما به اندازه بقیه پول نداریم؟ چرا ما نمی‌تونیم از این ماشینا بخریم؟ چرا ما فلان چیز رو نداریم ولی بقیه دارند؟ چرا پول بابا کمه؟ چرا بابا بیشتر کار نمیکنه؟ چرا بابا نمیره اونجایی که بابای فلانی کار می‌کنه، کار کنه که پول داشته باشه و.... چه جوابی باید داد؟»
از ایشون پرسیدم بچه چند سالشه که گفت چهار ساله است!
قبل از اینکه پست رو بخونید، شما بودید چه پاسخی به این بچه‌ها می‌دادید؟!
حالا بریم تو بحث؛
ببینید ما یک #نیاز_اصیل داریم داریم و یک نیاز کاذب! نیازهای اصیل اون چیزهایی هستن که عدم تامین‌شون مانع جدی در #کیفیت_زندگی ما ایجاد می‌کنه و حتی ممکنه عامل مرگ باشه! ولی نیازهای کاذب وقتی تامین نشن، هیچ مشکلی در زندگی ما ایجاد نمیشه الا اضطراب و نگرانی، یعنی ممکنه به لحاظ روانی زندگی رو تحت تاثیر قرار بده. مثلا لباس پوشیدن یه نیاز اصیله و اگه لباس نداشته باشیم، طبیعتا مشکل برامون ایجاد میشه و حداقلش اینه که بدن ما در برابر طبیعت ممکنه آسیب ببینه اما مثلا هر روز بستنی خوردن یه #نیاز_کاذب هست و اگه نتونیم این کار رو بکنیم هیچ مشکلی در جریان زندگی‌مون ایجاد نمیشه.
حالا چند تا نکته؛
⁦1️⃣⁩ نیازهای اصیل با تعریفی که کردیم تابع هوا و هوس نیستن، چون نبودشون باعث تعطیل شدن زندگی میشه یا دیگه زندگی‌مون اون کیفیت مطلوب رو نداره.
⁦2️⃣⁩ خواسته‌های ما باید با نیازهای واقعی‌مون تطبیق داشته باشه، یعنی در یه زندگی اصیل و آرمانی، نیازها و خواسته‌ها منطبق هستن. یعنی من فقط چیزهایی رو می‌خوام که دارن یه نیاز اساسی رو از من تامین میکنن. مثلا من میل به دانستن دارم و کتاب می‌خوام بخونم و این دقیقا یه نیاز اصیل هست چون همه میل به دانستن دارن.
⁦3️⃣⁩ هر چی به #کودکی نزدیک بشیم فاصله نیاز و خواسته از همدیگه بیشتر میشه. در اکثر اوقات نیاز و خواسته در دو سوی متعارض هستن که متاسفانه در اکثر موارد با بالا رفتن سن هم این‌ها همسو نمیشن! (یعنی مثلا بچه دو ساله فکر می‌کنه اگه الان این توپ رو نداشته باشه، زندگی به پایان میرسه. برای همین مثل یه گودزیلا گریه می‌کنه تا به توپش برسه )
⁦4️⃣⁩ نیاز همه آدم‌ها یه چیز نیست. جدا از اینکه هر سنی اقتصائات خودش رو داره، هر کسی هم با شانیت متفاوت اجتماعی، نیازهای متفاوتی داره. اصلا برای همینه توی ازدواج میگن باید زندگی‌ای که درست می‌کنی متناسب با شان همسرت باشه. (البته طبیعی هست که در هر حالتی؛ تجمل یک نیاز کاذب هست و حرکت به سمت اون زندگی رو از اصالت می‌اندازه)
(شرمنده که یه خورده پیچیده شد اگه متوجه نشدید، این تیکه‌ها رو چند بار بخونید اما حتما مهمه که بخونیدشون!)
حالا برگردیم به سوال ابتدای بحث؛
ببینید بچه‌ها ذاتا اینطورین که اگه نیازهای اصلی‌شون به درستی تامین بشه، به ندرت به سمت نیازهای کاذب حرکت میکنن. من این مثال رو بارها سر کلاس‌هام زدم؛ بچه‌ای که توی سوپرمارکت میگه اینو می‌خوام و بهش میگی الآن نه، اونم سوپرمارکتو میزاره رو سرش؛ قطعا نیازهاش به درستی تامین نشده و به والدینش اعتماد نداره وگرنه بچه خیلی راحت این حرف رو می‌پذیره. پس نکته اول تامین نیازهای بچه‌ها از جمله نیازهای فیزیولوژیک، نیاز به محبت و خصوصا بازی هست.
اما نکته بعدی اینه که امکان نداره بچه‌ها با درک وفور بزرگ بشن ولی یه همچین سوالایی بپرسن. وقتی توی خونه مدام میگیم ما کم داریم و فلانی زیاد داره، وقتی داشته‌های زندگی‌مون رو نمی‌بینیم و بلد نیستیم ببینیم، وقتی نمی‌تونیم چیزی رو تهیه کنیم و به جای خلاقیت به خرج دادن، به بچه میگیم پول نداریم و بعد هم بابا رو مقصر می‌دونیم که کار درست و حسابی نداره و ... این سوالا درست میشه.
جسارتا امکان نداره ما جلوی بچه‌ها اظهار نداری نکنیم، نیازهاشون رو هم تامین بکنیم بعد بچه‌ها از این سوالا داشته باشن! وقتی ما بلد نباشیم داشته‌های زندگی‌مون رو ببینیم، طبیعی هست که بچه‌هامون هم یاد نمی‌گیرن داشته‌هاشون رو ببینن! وقتی توجه و تایید رو از بیرون میگیریم، خب طبیعی هست که بچه‌هام همین مسیر رو برن

این بحث رو ادامه میدم، چون باید خیلی بازتر بشه ...
اما زندگی شما چه داشته‌هایی داره که می‌تونید اونا رو به بچه‌هاتون بگید؟!
پی‌نوشت: ببخشید اینقدر دیر پست گذاشتم! تازه الان رسیدم تهران و توی راه داشتم می‌نوشتم! تازه صبح زود باید یه تیمچه مسافرت دیگه برم تا کرج
#حمید_کثیری
https://t.me/joinchat/AAAAAFB-H1zWmWpQtf33Ug

کانال حمید کثیری

بحث خواب رو با این پست می‌بندیم و از پست بعدی میریم توی مورد بعدی در مدیریت جسم؛
ریتم، ریتم و ریتم ...
وقتی زندگی افراد شاخص رو مرور می‌کنیم (این افراد می‌تونن از هر طیفی باشن، مثلا یک تاجر خیلی موفق، یک #عارف_الهی، یک سیاستمدار خاص و ...) همه یک ویژگی بارز دارن و اون ریتم توی زندگی این افراد هست.
حالا این وسط یه عده هستن که میگن ما زندگی با تنوع رو دوست داریم که محض اطلاع‌شون این موضوع هیچ منافاتی با تنوع داشتن توی زندگی نداره. (در مورد ریتم چند تا پست با عنوان #نظم_پویا و #نظم_ایستا نوشتم. اگه نمی‌دونید چیه، همونا رو بخونید)
این چه ربطی به بحث داره؟!
ساده است اگر ریتم توی جریان زندگی روزانه کودک و خودتون ایجاد نکنید، تقریبا هیچ کاری رو نمی‌تونید با کیفیت دلخواهتون انجام بدید. ایده‌آل هم اینه که این ریتم با طبیعت هماهنگ باشه یعنی مثلا عین بروبچه‌های هنری یا برنامه‌نویس نباشید که #زیست_شبانه دارن! یعنی همه که می‌خوابن اینا تازه مخ‌شون راه می‌افته و شروع به کار میکنن!
در مورد بچه‌ها هم اگر می‌خوایم #خواب_باکیفیت داشته باشن تا مغزشون رشد بهتری بکنه، حتما لازمه؛
⁦1️⃣⁩ ریتم داشته باشیم
⁦2️⃣⁩ حتی‌المقدور با #طبیعت هماهنگ باشه، یعنی ساعت یک نصف شب خونه چراغونی نباشه!
⁦3️⃣⁩ کودک رو از ابتدای تاریکی تا زمان خواب کم‌کم به سمت خواب سوق بدیم. (با انجام یک‌سری کارهای ثابت که حتما کم کردن تدریجی نور جزء اون کارهاست)
⁦4️⃣⁩ خسته شدن در طول روز از اوجب واجباته، پس تحرک، تجربه و کشف رو ببرید بالا
⁦5️⃣⁩ در مورد خانواده‌های چندفرزندم باید بگیم که خدا بهشون صبر بده چون خوابوندن چند تا بچه با هم قطعا کار سخت‌تری هست اما جدای از نکات بالا می‌تونن پروسه #خواب رو قدری زودتر شروع کنن و صبر بیشتری هم برای خواب بچه‌ها داشته باشن
(حالا که اول مهره و بچه یا مهد می‌ره یا مدرسه، طبیعتا بیشتر باید روی این موضوع حساس باشیم)
نکته آخر هم اینکه خواب زمان استراحت مغز و بدنه در حالی که ما دقیقا داریم با سبک زندگی‌مون جلوی استراحت مغز رو می‌گیریم و همه‌اش میگیم نمی‌دونم چرا من همیشه خسته‌ام!!
چی جوری داریم جلوی #استراحت_مغز رو می‌گیریم؟! نمونه‌اش همین الانه! یکی، دو ساعت قبل از خواب گوشی دستمونه یا تلویزیون نگاه می‌کنیم و مدام در حالی ایجاد ورودی‌های جدید برای مغز هستیم. در زمان #خواب_مغز در حال تحلیل و طبقه‌بندی این داده‌هاست و دقیقا داره کار می‌کنه تا استراحت!
همه هم می‌دونیم که گوشی موقع خواب چیز خوبی نیست، اما کسی هست بیاد اینو از ما بگیره؟!!
#خواب
#خواب_کودک
#حمید_کثیری
@hamidkasiri_ir

کانال حمید کثیری

ادامه بحث خواب وقتی #خواب بچه‌ها به هم می‌ریزه حداقل چند تا مشکل درست میشه، مثلا؛ 1. خواب والدین هم، به هم می‌ریزه و به طبع فشار جسمی و روانی براشون به همراه داره 2. امکان داره توی #رشد_جسمی کودک هم تاثیر بگذاره 3. معمولا بچه در طول روز دچار #پرخاشگری…

خانه
سبد خرید ( ۰ )
داستان ها
دوزلی بوک چیست؟
شرایط خرید
تخفیف ها
تماس با ما
مجله دوزلی بوک
پرسش های متداول