لوگوی دوزلی بوک
تخفیف‌های گروهی !
کتاب اختصاصی فرفره جادویی
چگونه کودکمان را کتابخوان کنیم ؟
گوناگون ۱۳۹۸/۰۶/۱۶

چگونه کودکمان را کتابخوان کنیم ؟

بازی کردن با کودک، الگوسازی، صرف اوقات مفید و شاد با خانواده و آموزش بسیاری از نکات تربیتی و اخلاقی به کودک همچون مسئولیت پذیری، پرهیز از رذایل اخلاقی و ... همه و همه با بهره گیری از ظرفیت کتاب و قصه گویی به راحتی قابل دستیابی است.

جایگاه کتاب و کتابخوانی از گذشته های دور برای تربیت، رشد و بالندگی انسان ها مورد تاکید بوده و بزرگان و اندیشمندان جهان توجه به این فرهنگ را علاوه بر کاربری آموزشی و پرورشی آن، سرمنشا بسیاری از تحولات و برکات دانسته اند.
یکی از ویژگی های منحصر بفرد اهتمام به کتاب و کتابخوانی، محدودیت ناپذیری استفاده از آن در سنین و در مقاطع مختلف زندگانی است و جالب اینکه بر اساس تحقیقات صورت گرفته توسط پژوهشگران، کودک از دوران جنینی و در بطن مادر نیز از تاثیرات کتابخوانی بهره مند می شود.

به طوری که کتاب خواندن برای کودکی که هنوز درون رحم مادر است آن هم با صوت والدین، علی الخصوص مادر، باعث افزایش پیشرفت های هوشی، احساسی و سلامتی وی می شود.
درواقع کودک با صدای با احساسی که با او سخن می گوید، ارتباط عاطفی و معنایی برقرار می کند و پژوهش ها ثابت کرده نوزادی که مستمرا داستان خاصی برایش خوانده شده، پس از تولد نیز نسبت به همان داستان واکنش رفتاری نشان می دهند.
پس چه چیز بالاتر از تحکیم و تقویت دوستی و همنشینی با این یار مهربان آن هم از بدو تولد و حتی پیش از پای نهادن قدم های کوچکش به جهانی پرچالش که در انتظار او است !

پس از تولد و در دوران نوزادی، هیچ چیز برای کودک به اندازه شنیدن صدای والدینش دلنشین نیست؛ در حقیقت او عاشق گوش سپردن به صوت مادر و پدر بوده و این دوران، مجالی خوب برای پیوند دادن روح و ذهن کودک با کتاب و کتابخوانی است و او را برای یک عمر کتابخوان شدن آماده خواهد کرد.

بازی کردن با کودک، الگوسازی، صرف اوقات مفید و شاد با خانواده و آموزش بسیاری از نکات تربیتی و اخلاقی به کودک همچون مسئولیت پذیری، پرهیز از رذایل اخلاقی و ... همه و همه با بهره گیری از ظرفیت کتاب و قصه گویی به راحتی قابل دستیابی است؛ این نکته ای طلایی و کم هزینه در تربیت صحیح فرزند است که متاسفانه امروزه والدین با پیشرفت تکنولوژی و ابزارهای دیجیتالی نسبت به آن غفلت می کنند.

چگونه کودکمان را کتابخوان کنیم ؟

در دوران کودکی و همزمان با رشد کودک، روند کتابخوان کردن او با همراهی والدین ادامه دارد. لزومی به اجبار در این ماجرا نیست، وقتی قصه ها و داستان ها را با کودک بازی کنید، از او در خواندن کتاب مشارکت بگیرید، بخواهید درباره موضوع کتاب صحبت کند، با تصاویر داستان ها ارتباطش دهید، در اون حس همذات پنداری را با شخصیت های کتاب ایجاد کنید و نتیجه گیری از داستان ها را از او بخواهید؛ و در یک کلام او را با جریان قصه ها همدل کنید، دیگر این کودک است که با اشتیاق سطر به سطرداستان را با شما همراهی می کند و پیوندش با کتاب رفته رفته عمیق خواهد شد.

به طور مثال تصاویر کاراکترهای قصه را پیش رویش گذاشته و بپرسید : « فکر می کنی لاکپشت کوچولو چطوری باید مسابقه با خرگوش تیزپا را برنده شود؟ » زمانی که کودک با سوال‌های اینچنین و چالشی درگیر شود، بیشتر دل به معنای داستان داده و با خلاقیت و هوش خود پاسخ های جالبی به شما می دهد و علاقه اش برای پیگیری داستان بیشتر می شود. همچنین اگر پاسخ و حدسش اشتباه باشد، بسیار راغب می شود تا پایان داستان همراهی کند و اینگونه ذهنش برای به خاطر سپردن نتایج و درس های تربیتی بسیار آماده تر خواهد شد.

اجرای این روش های ساده اما عملیاتی از سنین ابتدایی کودک، به همراه سازی و خوگرفتن کودک با کتاب منجر می شود و رفته رفته کودک را به کتاب دوستی کتابخوان تبدیل می کند.

موارد مرتبط
ترجمیک، متخصص ترجمه کتاب های کودک
اپلیکیشن لک لک، شبکه اجتماعی بانوان
تخفیف 60 درصدی نسخه الکترونیک کتاب
لوگوی ساماندهی اینماد
تهران، بلوار کشاورز، ابتدای خیابان شانزده آذر، پلاک ۷۸، طبقه ۱۰، واحد ۱۰۱۰
خانه
سبد خرید ( ۰ )
محصولات
دوزلی بوک چیست؟
شرایط خرید
تخفیف ها
تماس با ما
مجله دوزلی بوک
پرسش های متداول
گردونه شانس