لوگوی دوزلی بوک
تخفیف‌های گروهی !
کتاب اختصاصی چی کاره بشم
نقاشی های فرزند شما چه چیزهایی را نشان می دهد؟

نقاشی های فرزند شما چه چیزهایی را نشان می دهد؟

کودکان، بسیار خلاق هستند و ممکن است هرچیزی به ذهنشان خطور کند. گاهی معنادار و گاهی بی معنی. اگر نگران معنای نقاشی‌های کودکتان هستید از یک متخصص اطفال کمک بگیرید تا مشخص شود آیا فعالیت‌های فرزندتان نیاز به توجه خاصی دارد یا خیر.

آیا تا کنون با دقت به نقاشی‌های کودکتان نگاه کرده‌اید؟ آیا به این فکر کرده‌اید که آن‌ها هنگام نقاشی کشیدن چه چیزی را تصور می‌کنند‌؟
زمانی که کودک شما به حدود 6 سالگی می‌رسد جزئیات نقاشی‌اش دارای ارزش و معنا می‌شود. وقتی بچه‌ها نقاشی می‌کشند تجربیات واقعی زندگی را با تخیل می‌آمیزند. برخلاف بزرگسالان که درباره هرچیزی زیاد فکر می‌کنند، کودکان نسبت به کاری که می‌کنند کمتر فکر کرده و کمتر حساس اند. آن‌ها معمولا فقط جلب چیزهایی می‌شوند که سریعا به ذهنشان می‌رسد و سعی می‌کنند از طریق نقاشی افکارشان را بیان کنند. بررسی نقاشی‌ها یک روش تجزیه و تحلیل فیزیولوژیکی است که به را حتی هم در دسترس است.


نقاشی‌هایی که بیشتر از همه چیزی را بیان می‌کنند
تصاویر خانوادگی

هنگامی که کودک تصویر خانواده‌اش را نقاشی می‌کند در واقع در حال بیان اطلاعات زیادی است. اطلاعاتی نظیر رابطه‌اش با اعضای خانواده، چگونگی احساساتشان در خانه و چیزهایی شبیه به این. طوری که کودک خانواده‌اش را می‌بیند و تفسیر می‌کند در نقاشی‌های او مشخص می‌شود.

دکتر راجر میلزکانز اخیرا تحقیقی انجام داد که در آن از بچه‌ها خواسته شده بود تا یک تصویر از خانواده‌شان بکشند. بیشتر بچه‌ها طرح خودشان را در کمتر از 10 دقیقه تکمیل کردند. این محقق دریافت، کودکانی که خودشان را دور از خانواده و در اندازه‌ای کوچکتر می‌کشند اغلب در محیطی پر سر و صدا، شلوغ و سرشار از غم زندگی می‌کنند. زیرا هنگامی که خانه شلوغ می‌شود، والدین وقت کمتری را با فرزندان خود صرف می‌کنند و به همین ترتیب احتمالا زمانی که کودکان سرگرم بازی می‌شوند تعاملات والدین نیز با آنها قطع می‌شود. در نتیجه احساس خجالتی بودن در کودک پدید می‌یابد و باعث می‌شود او خودش را کوچک و دور از اعضای خانواده‌اش بکشد.

کودکانی که هر عضو از خانواده را با ویژگی‌های متفاوتی از هم می‌کشند دارای هوش بالایی بوده و درک می‌کنند که هر نفر در خانواده‌شان یک انسان منحصر به فرد است. یک تفاوت رایج در نقاشی‌هایی که کودکان از خانواده‌شان می‌کشند، اندازه‌ی اعضای خانواده است. اگر یک عضو بسیار بزرگ‌تر از دیگران باشد، احتمالا این عضو خاص، رهبر خانواده است. همچنین فعالیت‌هایی که یک کودک در نقاشی‌هایش می‌کشد و در آن‌ها خانواده را فعال و شرکت کننده نشان می‌دهد، تفسیر او از زندگی روزمره است. به عبارت دیگر، کار کردن اعضای خانواده در نقاشی کودک، نشانه وجود همکاری و تلاش برای رسیدن به اهداف است.

به یاد داشته باشید که بچه‌ها هنرمندانی حرفه‌ای نیستند. فقط گفتن جملاتی مثل: "چقدر زیبا کشیده‌ای" یا " چه نقاشی قشنگی" در مقابل کاری که کودک انجام می‌دهد کافی نیست. شما باید بپرسید که طرح‌های موجود در نقاشی‌اش چه ارتباطی با هم دارند و از او بخواهید تا در مورد آن‌ها توضیح دهد. توضیحات آن‌ها می‌تواند به اندازه‌ی تصویری که کشیده‌اند جذاب باشد.

نقاشی های فرزند شما چه چیزهایی را نشان می دهد؟

آنچه تصویر نقاشی فرزندتان نشان می‌دهد

جزئیات نقاشی‌های بچه‌ها می‌تواند مهم باشد. چیزی که آن‌ها با استفاده از قلم و کاغذ می‌کشند چگونگی احساس آن‌ها را به تصویر می‌کشد. اندازه‌ها و تیره تر بودن قسمت‌هایی از نقاشی به واسطه سایه‌ها، هر دو می‌توانند نشان دهنده‌ی نا امنی، درگیری‌های درونی و چیزهایی از این قبیل باشند.


آیا نقاشی‌ها دارای معنای خاصی هستند؟

نگاه کردن به نقاشی کودکتان، دیدگاه شما را تغییر می‌دهد. گاهی اوقات ممکن است نقاشی، به ظاهر دارای نشانه‌های بدی باشد در حالی که واقعا هیچ چیز نگران کننده‌ای ندارد؛ و گاهی بالعکس.

صحبت کردن با فرزندانتان درمورد نقاشی‌هایشان و پرسیدن نظر آن‌ها درباره اینکه چرا جزئیات خاصی را در طرحشان آوردند، زمینه‌ای را فراهم می‌کند تا با دیدی فراتر به مساله نگاه کنید و نگرانی‌های غیر ضروری را کنار بگذارید. فقط مراقب باشید که گفتگو به قدری باز باشد تا کودک فرصت توضیح دادن خود و آن چه کشیده است را داشته باشد. مثلا از او بپرسید: "می‌توانی درباره آنچه کشیده‌ای برای من توضیح بدهی؟ " یا  "این افرادی که کشیده‌ای چه کسانی هستند و چه کار می‌کنند؟"

طوری که کودک خانواده‌اش را می‌بیند و تفسیر می‌کند در نقاشی‌های او مشخص می‌شود.
طوری که کودک خانواده‌اش را می‌بیند و تفسیر می‌کند در نقاشی‌های او مشخص می‌شود.

نشانه‌های نگران کننده در نقاشی‌های کودکان

گاهی عجیب‌ترین نقاشی‌ها ممکن است جدی نباشند و معنای خاصی نداشته باشند. اما در بعضی دیگر از موارد، نقاشی‌ها بیان کننده چیزهایی باورنکردنی هستند. در واقع آن‌ها ممکن است خبر از یک مشکل بزرگ دهند که باید نگرانشان باشید؛ مثلا:

  1. وقتی نقاشی‌های کودک شما به یکباره تغییر کند؛ برای مثال شروع به کشیدن طرح‌های خشونت آمیز کند در صورتی که تا پیش از آن هیچگاه همچین چیزی را نکشیده باشد. در این مورد، مساله نگران کننده خود نقاشی نیست؛ بلکه الگویی است که در نقاشی از آن استفاده شده است.
  2. وقتی فرزندتان عمدتا از رنگ‌های قرمز و مشکی استفاده کند؛ این از مهمترین مواردی است که پزشکان به آن اشاره کرده‌اند. زیرا رنگ مشکی به طور مستقیم با درگیری‌های روحی نظیر افسردگی و غم رابطه دارد، و رنگ قرمز با پرخاشگری و خشونت. استفاده مداوم از این دو رنگ، حساسیت برانگیز است.
  3. وقتی فرزندتان اتفاقات عجیب و غریب خانوادگی را به تصویر بکشد؛ مانند ترک اعضای خانواده به صورت تک تک یا با یکدیگر. همانطور که پیش از این هم گفته شد، تصاویر خانوادگی بیشتر از همه بیان کننده رویدادهای ناراحت کننده در زندگی کودک‌اند.

 

کودکان، بسیار خلاق هستند و ممکن است هرچیزی به ذهنشان خطور کند. گاهی معنادار و گاهی بی معنی. اگر نگران معنای نقاشی‌های کودکتان هستید از یک متخصص اطفال کمک بگیرید تا مشخص شود آیا فعالیت‌های فرزندتان نیاز به توجه خاصی دارد یا خیر.

 

موارد مرتبط
آموزش مهارت تصمیم گیری به کودکان
پرورش مهارت خود آگاهی در کودکان
پرورش مهارت های زندگی در کودکان (تعریف)
لوگوی ساماندهی اینماد
تهران، بلوار کشاورز، ابتدای خیابان شانزده آذر، پلاک ۷۸، طبقه ۱۰، واحد ۱۰۱۰
خانه
سبد خرید ( ۰ )
محصولات
دوزلی بوک چیست؟
شرایط خرید
تخفیف ها
تماس با ما
مجله دوزلی بوک
پرسش های متداول
گردونه شانس