لوگوی دوزلی بوک
تخفیف‌های گروهی !
بنر قصه های مدرسه
مراقبت از پوست کودکان در تابستان
تربیت فرزند ۱۳۹۸/۰۴/۲۵

مراقبت از پوست کودکان در تابستان

کودکان در مقایسه با بزرگسالان حساسیت بیشتری نسبت به نور خورشید دارد. بنابراین رعایت نکاتی در باب فعالیت‌های خارج از منزل کودکان لازم است.

فصل تابستان از راه رسیده و بهترین زمان برای بازی و ورزش کودکان در بیرون از منزل است. تابستان حتی این فرصت را برای مادرانی که تازه فرزند خود را به دنیا آورده‌اند نیز فراهم کرده تا کودکشان را با دنیای بیرون از خانه آشنا کنند. در این زمان مساله مهم آفتاب سوختگی یا گرمازدگی بر اثر قرار گرفتن کوکان در معرض نور خورشید مطرح می‌شود. پوست کودکان در مقایسه با بزرگسالان حساسیت بیشتری نسبت به نور خورشید دارد. بنابراین رعایت نکاتی در باب فعالیت‌های خارج از منزل کودکان لازم است.

آفتاب سوختگی در موارد خفیف تنها باعث قرمزی پوست و دردناک شدن آن می‌شود که راه حلش شستن دست و پا با آب خنک و گذاشتن کمپرس یخ روی قسمت‌هایی از پوست که بیشتر در معرض نور آفتاب بوده‌اند است. در صورت شدید بودن آفتاب سوختگی شاهد علائمی مانند التهام پوستی، تب، لرز و سردرد خواهید بود که باید بلافاصله بعد از بروز این علامت‌ها کودک را به نزدیک ترین اورژانس برده یا به متخصص اطفال مراجعه کنید. در بعضی موارد حتی لازم می‌شود کودک را برای مدتی بستری کرد.

نکته اساسی این است که ما همیشه تصور می‌کنیم فقط تابش مستقیم نور خورشید می‌تواند به پوست ما و کودکمان آسیب برساند، بنابراین اکثرا ترجیح می‌دهیم در ساعات بعد از ظهر و عصر از منزل خارج شویم. اما باید بدانیم که وجود اشعه ماورا بنفش در محیط، حتی در زمان نبود تابش مستقیم نور خورشید نیز می‌تواند به همان اندازه برای بچه‌ها خطرناک باشد. به همین دلیل توصیه می‌شود مراقب فعالیت بیش از حد کودکمان در محیط خارج از منزل باشیم.

نوزادان زیر 6 ماه بیشتر از هر گروه سنی دیگری نیاز به مراقبت در مقابل نور خورشید دارند.
نوزادان زیر 6 ماه بیشتر از هر گروه سنی دیگری نیاز به مراقبت در مقابل نور خورشید دارند.

4 نکته مهم برای حفاظت از پوست کودکان در مقابل آفتاب سوختگی:

  1. از کرم ضد آفتاب استفاده کنید: 15 تا 30 دقیقه قبل از خروج از منزل، به مناطقی از پوست کودک که در معرض نور خورشید قرار خواهند گرفت کرم ضد آفتاب بزنید. برای کودکان از کرم‌های مخصوص استفاده کنید که شاخص حفاظت از خورشید یا (spf) آنها حداقل 15 باشد.
  2. کرم ضد آفتاب را هر 2 ساعت یکبار تمدید کنید: این مورد خصوصا در زمانی که کودکان در مجاورت آب قرار می‌گیرند (مثلا در استخرها، آب نماها یا کنار دریا) ضروری است.
  3. لباس‌های نخی، بلند، آزاد و با رنگ روشن به تنشان بپوشانید: در 3 ماه گرم سال بیشتر ترجیح می‌دهیم لباس‌های کوتاه به تن بچه‌ها کنیم. اما باید بدانیم که این کار ممکن است خطراتی برای کودکان داشته باشد. در زمانی که تابش نور خورشید شدید شده و به اوج خود می‌رسد لباس‌های آستین بلند، اما خنک و دارای رنگ روشن می‌تواند از پوست کودکتان محافظت کند. چرا که از برخورد مستقیم اشعه خورشید به پوست کودک در طولانی مدت جلوگیری می‌کند.
  4. وسایلی مثل کلاه سایه بان‌دار و عینک آفتابی در محافظت از پوست و چشم کودکان موثر است.

نکته مهم اینکه: نوزادان زیر 6 ماه بیشتر از هر گروه سنی دیگری نیاز به مراقبت در مقابل نور خورشید دارند. بنابراین سعی کنید در این فصل کمتر در فضای خارج از خانه قرار بگیرند.

موارد مرتبط
تغذیه با شیر مادر و 9 فایده آن برای کودک و مادر
بازی های در منزل مناسب کودکان زیر 6 سال (بخش اول)
بازی بازوی تربیت
لوگوی ساماندهی اینماد
تهران، بلوار کشاورز، ابتدای خیابان شانزده آذر، پلاک ۷۸، طبقه ۱۰، واحد ۱۰۱۰
خانه
سبد خرید ( ۰ )
محصولات
دوزلی بوک چیست؟
شرایط خرید
تخفیف ها
تماس با ما
مجله دوزلی بوک
پرسش های متداول
گردونه شانس