لوگوی دوزلی بوک
تخفیف‌های گروهی !
کتاب من کی ام
تعطیلات مفید برای کودکان چگونه باید باشد؟
تربیت فرزند ۱۳۹۸/۰۴/۱۶

تعطیلات مفید برای کودکان چگونه باید باشد؟

زندگی کودکان هم مانند بزرگسالان شامل کارهای روزمره می‌شود. با شروع تعطیلات تابستانی این کارها و مسولیت‌ها کاهش یافته و فرصت خوبی را برای کشف فعالیت‌های سرگرم کننده و آموزنده جدید فراهم می‌کند.

به طور کلی تعطیلات برای بچه‌ها زمان فراغت و آسودگی از مدرسه است و در آن می‌توانند با آرامش به فعالیت‌های سرگرم کننده بپردازند. اما برنامه‌های متفاوت (بعضا غیرضروری) برای تعطیلات هم خستگی آور هستند هم هزینه‌های زیادی را به بار می‌آورند. باید به یاد داشته باشید که تعطیلات یک فرصت خیلی خوب برای تکامل احساسات کودک است.

زندگی کودکان هم مانند بزرگسالان شامل کارهای روزمره می‌شود. با شروع تعطیلات تابستانی این کارها و مسولیت‌ها کاهش یافته و فرصت خوبی را برای کشف فعالیت‌های سرگرم کننده و آموزنده جدید فراهم می‌کند. بسیاری از والدین معتقدند که تعطیلات می‌تواند فشارها و احساسات منفی ناشی از مدرسه را کاهش داده و باعث ارتقای کودکان شود اما در ایجاد یک برنامه مناسب برای پر کردن وقت آن‌ها در تعطیلات مشکل دارند.

در آغاز تعطیلات هر عضو از خانواده می‌تواند برنامه خود را فهرست کرده و به دیگر اعضا اعلام کند تا با مشورت هم بتوانند به بهترین نحو از تعطیلات استفاده کنند.  

تعطیلات برای بچه‌ها زمان فراغت و آسودگی از مدرسه است.
تعطیلات برای بچه‌ها زمان فراغت و آسودگی از مدرسه است.

چند پیشنهاد به خانواده‌ها در تدارک تعطیلاتی عالی برای بچه‌ها:

 1. تابستان فرصت بسیار ارزشمندی است برای خواندن و نوشتن. تشکیل جمع‌های چند نفره، آغاز یک دوره مطالعاتی و بیان نظرات و انتقادات به کتاب‌هایی که خوانده می‌شوند یکی از این فعالیت‌های مفید در تعطیلات است. همچنین تلاش برای نوشتن یک یا چند داستان کوتاه هم تاثیر به سزایی دارد.
 2. خلاقیت با وسایل دور ریختنی. گاهی اوقات چیزهای بی ارزش اطرافمان با کمی خلاقیت تبدیل به اثر هنری بی نظیری می‌شوند.
 3. یادگرفتن روش پخت یک غذای جدید یا یک نوع شیرینی. قطعا این یکی از لذت بخش‌ترین کارهایی است که می‌توان در تابستان انجام داد!
 4. شستن اسباب بازی‌ها. همانطور که هر خانه‌ای نیاز به خانه تکانی دارد، اتاق کودکان هم نیاز به نظافت دارد. از نظر دفعات انجام کار، شاید چند برابر بیشتر از اتاق‌های دیگر. به علاوه اینکه اسباب‌ بازی‌ها در تماس مستقیم با بچه‌ها هستند و توجه نکردن به تمیز بودن آن‌ها می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌ها را در کودکان افزایش دهد.
 5. مرتب کردن حیاط و باغچه. این کار می‌تواند یکی از هیجان انگیزترین کارها از نظر بچه‌ها باشد. کشف گیاهان و حشرات ناشناخته داخل باغچه بسیار جذاب است.
 6. کشیدن چهره افراد. اگر صبرتان زیاد است، چند دقیقه از وقتتان را به این کار اختصاص دهید. رو به روی کودکتان بنشینید و از او بخواهید تا چهره شما را نقاشی کند. یا اینکه از یک عکس استفاده کنید.
 7. ساختن اوریگامی یا کاردستی‌های کاغذی. یک مسابقه راه اندازی کنید، مثلا مسابقه پرواز موشک‌های کاغذی که خودتان آن‌ها را می‌سازید. موشکی که دورتر از بقیه به زمین نشست برنده مسابقه خواهد بود.
 8. سایه بازی. اتاق را تاریک و با استفاده از یک چراغ قوه بخشی از آن (مثلا دیوار یا سقف) را روشن کنید. سپس با انگشتان دست مقابل نور چراغ شکل‌های مختلف را ایجاد کنید.
 9. آزمایش‌های علمی ساده انجام دهید.
 10. یک رشته ورزشی را به طور جدی پیگیری کنید. مبادا تابستان و تعطیلات کودکان شما را از جنب و جوش و تحرک بازدارد.
   

این تنها 10 مورد از صدها کار بی خطر و سرگرم کننده برای بچه‌ها در تعطیلات است. با کمی خلاقیت می‌توانید سرگرمی‌های جذاب دیگری را که از آن‌ها لذت می‌برید را هم به این لیست اضافه کنید.

موارد مرتبط
تاثیر رنگ اتاق کودکان بر شخصیت آن ها
بازی های در منزل مناسب کودکان زیر 6 سال (بخش اول)
بازی بازوی تربیت
لوگوی ساماندهی اینماد
تهران، بلوار کشاورز، ابتدای خیابان شانزده آذر، پلاک ۷۸، طبقه ۱۰، واحد ۱۰۱۰
خانه
سبد خرید ( ۰ )
محصولات
دوزلی بوک چیست؟
شرایط خرید
تخفیف ها
تماس با ما
مجله دوزلی بوک
پرسش های متداول
گردونه شانس