لوگوی دوزلی بوک
تخفیف‌های گروهی !
بنر دفاتر
بازی های در منزل مناسب کودکان زیر 6 سال (بخش اول)
تربیت فرزند ۱۳۹۹/۰۵/۲۲

بازی های در منزل مناسب کودکان زیر 6 سال (بخش اول)

کودک در بازی می‌فهمد، کنترل می‌کند و با رنگ و شکل ، جنس و اهمیت اشیا آشنا می‌شود و توانایی هایش را با دیگران مقایسه می‌کند؛ بر محیط خود مسلط می‌شود و بدون آنکه ناراحت گردد می‌فهمد که نمی‌تواند خیلی چیزها را تغییر دهد.

لازم است والدین عزیز بدانند کار کودک بازی، و وسایل و ابزار کار او، اسباب بازی می‌باشد.
بازی کردن برای کودکان چیزی بیشتر از خوش گذرانی است. آنها با بازی کردن تمام آموخته های لازم را یاد می‌گیرند.
بازی کردن راهی برای بیان کردن احساسات کودک است و به او فرصت می‌دهد که هیجانات منفی خود را همچون خشم، ترس و همچنین هیجانات مثبت را مانند محبت و مهربانی نشان دهد

با توجه به اینکه رشد حرکتی و شرکت فعال کودک در بازی های گوناگون حرکتی اساس رشد عاطفی-اجتماعی، روانی-حرکتی و شناختی او را تشکیل می‌دهد. نخستین خود شناسی و خودآگاهی کودک ، شناخت بدن و حرکاتش در بازی نمود پیدا میکند. بنابراین فعالیت های حرکتی-ادراکی کودک (خصوصا در دوره پیش از دبستان) پایه و وسیله‌ای برای کشف دنیای پیرامون، برقراری روابط با اشیا و تعاملات عاطفی و هیجانی است. در واقع می‌توان گفت آموزش و تجربه از جمله تعاملات اجتماعی هستند که سبب تسریع رشد همه جانبه‌ی کودک می‌شوند.

همبازی شدن با کودک این فرصت را می‌دهد که والدین بستر رشدی کودک خود را به خوبی ایجاد کنند.
در ادامه به معرفی اولین سری از بازی‌های مناسب برای گروه سنی زیر 6 سال می پردازیم؛ بازی‌هایی که با ساده ترین و در دسترس ترین وسایل طراحی و انتخاب شده‌اند و به شما والدین گرامی کمک می‌کند تا اوقات خوشی را کنار فرزندانتان رقم بزنید.

 

بازی اول : پازل کاغذی
آنچه شما نیاز دارید : کاغذ رنگی یا تصویر
دستور العمل بازی:
شکل های مختلف از کاغذ رنگی را برش دهید و یک تخته با طرح های متناسب با شکل های برش خورده را بسازید.
از کودک خود بخواهید که شکل‌های برش خورده را با طرحی که در تخته وجود دارد مطابقت دهد.
ایده دیگر این است که عکس‌های رنگی و جذاب از یک شی ساده را از مجلات دریافت کنید. آنها را به چهار قسمت برش دهید و از فرزندتان بخواهید دوباره تصویر را به هم متصل کند. برای چالشی کردن پازل، می توانید تصویر را به بیش از 4 قسمت و یا حتی در شکل های نامنظم برش دهید. شما همچنین می توانید برش ها را از 2 تصویر جدا انتخاب کنید.

 

بازی دوم : بازی تعادلی
آنچه شما نیاز دارید : شال یا نوارهای رنگی
دستور العمل بازی:
کف اتاق فضای بازی را تمیز کنید. قسمتی از نوار چسب رو به صورت مسیر مستقیم یا منحنی شکل برای راه رفتن بچسبانید. شما می‌توانید از رنگ‌های مختلف استفاده کنید و قوانین منحصر به فردی برای چگونگی راه رفتن کودکان روی آنها داشته باشید. به عنوان مثال، اگر نوار آبی باشد، بچه ها باید یک دستشون روی دست دیگرشون باشه و راه بروند، یا اگر آن نوار سبز باشد، باید لنگان لنگان راه بروند.
کودک باید قوانین را دنبال کند و تنها روی نوارهای رنگی راه برود نه روی زمین، اگر پایش از روی نوارها رد بشود از بازی خارج می شود. کودکی که بتواند کل مسیر نوارهای رنگی را بدون اینکه پایش با زمین برخورد کند طی کند برنده بازی است.

 

بازی سوم : بازی شنوایی
آنچه شما نیاز دارید: بسیاری از وسایل که دارای صدای مجزا و واضحی هستند.
دستورالعمل بازی:
دسته ای از وسایل با صداهای متمایز و خاص مثل شانه، بشقاب یا قابلمه، کتاب، خودکار، بطری، اسباب بازی، ساعت و غیره جمع آوری کنید. وسایل را روی میز قرار دهید و از کودک بخواهید که یک صدا یا موسیقی با آنها ایجاد کند. سپس وسایل را کنار بگذارید و از کودک بخواهید به طرف دیگر برود و یا چشم هایش را ببندد. سپس یک وسیله را انتخاب کنید و با آن صدایی ایجاد کنید.

بازی های در منزل مناسب کودکان زیر 6 سال (بخش اول)

بازی چهارم : پرتاب توپ
آنچه شما نیاز دارید : چند عدد توپ کوچک، یک سطل
دستورالعمل بازی :
چند عدد توپ کوچک در این بازی نیاز داریم که در صورت موجود نبودن می توانید با قرار دادن جوراب ها داخل هم، توپ های رنگی کوچک درست کنید . همچنین با مچاله کردن روزنامه باطله هم می شود توپ هایی با شکل و اندازه های مختلف درست کرد سپس سطل را در فاصله ای معقول از کودک قرار دهید و از او بخواهید که توپ هایش را به داخل سطل پرتاب کند. فاصله معقول، فاصله ای است که پرتاب توپ، آن قدرها برای کودک آسان نباشد و در عین حال، آن قدر هم دور نباشد که با غیر ممکن بودن، شوق بازی را در کودک از بین ببرد.

 

بازی پنجم : بازی مانور موانع
آنچه شما نیاز دارید : حلقه ، صندلی ها پتو، توپ بازی ، شما می توانید هر چیز دیگری را که ممکن است مفید باشد اضافه کنید.
دستور العمل بازی :
یک مسیری از موانع با قوانین خاصی در مورد چگونگی انجام دادن یا چگونگی مانور در اطراف هر مانعی ایجاد کنید. به عنوان مثال، اگر یک صندلی یا یک میز وجود دارد، به بچه ها بگویید که آنها باید زیر آن سینه خیز بروند .

 

بازی ششم : رهبر را دنبال کنید
آنچه شما نیاز دارید : فضای بازی و لیستی از فعالیت های عملی
دستورالعمل بازی:
یک موضوع را برای این بازی انتخاب کنید مثل فعالیت بدنی، عبارات، یا حرکات.
خودتون را به عنوان رهبر معرفی کنید یا به نوبت بچه ها یکی یکی رهبر شوند، به طوری که هر کس حداقل یک بار رهبر باشد.
هر بازیکن باید آنچه را که رهبر انجام می دهد انجام دهد مثل پریدن، پایکوبی کردن، کف زدن، شکلک در آوردن و غیره.

 

بازی هفتم : گدازه های آتش روی زمین
آنچه شما نیاز دارید : کاغذهای رنگی و نوار چسب
دستور العمل بازی:
بازی گدازه های آتش رو میتوانید توی پذیرایی خانه تنها با استفاده از کاغذ های رنگی و نوار چسب انجام دهید.
شما می توانید در عرض 5 تا 10 دقیقه کاغذهای رنگی مختلف را با نوار چسب به کف زمین بچسبانید. سپس از بچه ها بخواهید روی کاغذها لی لی بروند،برقصند، ورجه ورجه کنند و بپرند. ضمن پریدن روی کاغذها باید حواسشون باشه پاشون زمین یا فرش را لمس نکند و با صدای بلند بهشون بگید: روی زمین پا نگذارید، زمین پر از گدازه های آتشه و داغه میتوانید با این بازی یادگیری رنگ ها رو هم اضافه کنید.
مثلا اسم یک رنگ را با صدای بلند بگویید و از بچه ها بخواهید اون رنگ رو پیدا کنند و یک راهی را برای پریدن روی اون رنگ پیدا کنند بدون اینکه پاشون رو روی زمین بگذارند.

بازی های در منزل مناسب کودکان زیر 6 سال (بخش اول)

بازی هشتم : بازی لی لی کن
آنچه شما نیاز دارید : بشقاب های کاغذی رنگی
دستورالعمل بازی :
میتونید از بشقاب با رنگ های مختلف استفاده کنید. سپس بشقاب ها را طبق الگویی که می خواهید روی زمین پیاده رو یا توی خونه قرار دهید. و حالا به بچه ها بگویید حرکت کنید! بپرید! لی لی کنید!
میتوانید از بچه ها بخواهید پشت سر هم بروند و وقتی مسلط به این کار شدند حالا نوبت یک چالش جدیده! چطوره که حالا فقط روی بشقاب های نارنجی، بپرند؟ و بعد روی بشقاب های سبز؟ راستی حتی خودتان هم میتوانید به این بازی با کودکتان بپیوندید.

 

بازی نهم : چوگان بازی
آنچه شما نیاز دارید : توپ معمولی یا توپ بیس بال، ریسمان یا طناب لباس، جوراب بافتنی (اختیاری)، چوب چوگان یا روزنامه لوله شده
دستور العمل بازی:
یک توپ را از شاخه درخت، در ارتفاعی آویزان کنید که کودک بتواند با چوب به آن ضربه بزند. اگر یک توپ بیس بال سوراخ دار دارید، از یک بند لباس و یا ریسمان برای آویزان کردن آن استفاده کنید ولی اگر یک توپ معمولی است آن را درون جوراب بافتنی بگذارید و از درخت آویزان کنید. کودک تمرکز لازم برای ضربه زدن به توپ آویزان را تمرین می کند.

 

بازی دهم : بازی سایه ها
دستور العمل بازی :
روی سایه من نیا. گفتن چنین عبارتی به یک کودک، برایش خیلی هیجان انگیز است و بازی را مهیج می کند. هر وقت او خواست روی سایه شما بیاید مانعش شوید. به نوبت این کار را انجام دهید و اجازه بدهید که او نیز به شما همین را بگوید. می توانی مثل شکلی که من درست کرده ام، یک سایه بسازی؟ یک وضعیت به خود بگیرید، مثلا بازوها را صاف کنید و از او بخواهید که درست مثل شکل شما را بسازد. تا آنجا که می توانید در وضعیت های مختلفی قرار بگیرید و سایه های متنوعی بسازید.

موارد مرتبط
مراقبت از پوست کودکان در تابستان
تاثیر رنگ اتاق کودکان بر شخصیت آن ها
تعطیلات مفید برای کودکان چگونه باید باشد؟
لوگوی ساماندهی اینماد
تهران، بلوار کشاورز، ابتدای خیابان شانزده آذر، پلاک ۷۸، طبقه ۱۰، واحد ۱۰۱۰
خانه
سبد خرید ( ۰ )
محصولات
دوزلی بوک چیست؟
شرایط خرید
تخفیف ها
تماس با ما
مجله دوزلی بوک
پرسش های متداول
گردونه شانس