لوگوی دوزلی بوک
تخفیف‌های گروهی !
بنر دفاتر
انیمیشن دردونه ها، تکلم کودک

انیمیشن دردونه ها، تکلم کودک

این نگرانی در بین والدین فرزندانی که در حرف زدن تاخیر دارند، شایع است. چنانچه ممکن است والدین اهسته بودن رشد را در جنبه های دیگری از فرزند خویش هم مشاهده کنند ولی در مشورت با متخصصان شک داشته و آنرا به تاخیر می اندازند.

بعضی حتی برای خویش دلایلی هم می آورند به عنوان مثال در مورد دیر زبان باز کردن کودک خویش میگویند « وی بزرگتر خواهد شد و مشکلش برطرف میشود » یا« وی به کارهای فیزیکی بیش از حرف زدن علاقه دارد.» بسیاری از کودکان، دارای اختلالات زبان هستند که لزوما برای صحبت کردن در زندگی بزرگسالیشان دچار مشکلات دائمی نمی‌شود.

باید نسبت به کودکی که به صداها جواب نمی دهد یا نمی تواند با دراوردن صوت، منظور خویش را برساند، دقیق باشید. بین 12 تا 24 ماهگی درصورتی که در کودکتان موارد زیر را می بینید آنرا پشت گوش نینداخته و پیگیر باشید:

  • استفاده نکردن از اشاره و ادا مانند تکان دادن دست در موقع خداحافظی تا 12 ماهگی.
  • استفاده از ایماء و اشاره در ارتباطات بجای به کارگیری کلمات تا 18 ماهگی.
  • داشتن مشکل در تقلید صدا تا 18 ماهگی.
  • داشتن مشکل در فهم درخواست های کلامی ساده و به کاربستن آن ها.
  • قبل از 12 ماهگی کودک باید به صداها هم توجه نشان دهد کودکانی که نسبت به صداها عکس العمل نشان نمی دهند ممکن است دچار مشکلات شنوایی باشند.
  • یک کودک 18ماهه دستورالعمل های ساده، حداکثر سه کلمه را متوجه نمیشود.
  • اگرکودک در 2سالگی تنها چیزی که میشنود را تکرار کند ،شما نمیتوانید متوجه شوید،که آنها چه میگویند.
  • اگر کودک در 3سالگی فرم های مختلف را تشخیص نمیدهد و از ضمایر استفاده نمیکند.
  • گر کودک در 4سالگی حروف بی صدا را اشتباه تلفظ می کند ,صداهای درون بینی را میسازد یا افعال را در هنگام صحبت متوقف نمیکند.

 

تمریناتی برای رفع مشکلات تکلم کودکان در منزل

کارت ها :
اول از همه کارتهایی که به صداها اشاره میکنند، میتواند به کودک در تلفظ صحیح هر هجا کمک کند. بهترین راه برای انجام این کار این است که این تمرین را به یک بازی تبدیل کنید و زمانی که کودک هر صدا را درست تلفظ میکند به او جایزه دهید.

تمرینات آیینه :
قدم بعدی تمرین آیینه است که بسیار مناسب است، برای کودکانی که در تلفظ کردن کلمات و صداها مشکل دارند، آیینه به آنها کمک میکند، که راه مناسب حرکت زبان خود و ایجاد صدای هرکلمه را یادبگیرند.

تکرار :
تکرار کلمات بار ها و بار ها یکی از موثر ترین تمرینات برای کمک به کودکانی است که مشکلات زبانی دارند، و تکرار باید به آرامی انجام شود به این ترتیب کودک قادر خواهد بود که به آنها گوش دهد، و تمام فنون ها را بشنود.

با کودکان صحبت کنید :
والدین و سایر افراد فامیل، باید به طور مرتب با کودکانی که در صحبت کردن تاخیر دارند، ارتباط برقرار کنند. این ترویج ارتباط کلامی است، که به کودک این فرصت را میدهد تا کلمات جدید را بشنود، آنها را یادبگیرد و قادر به برقراری ارتباط صحیح بشود.

صحبت کردن آنها را تقویت کنید :
برای تقویت توانایی صحبت کردن کودکان کوچک، در صورتی که چیزهایی را که میخواهند به آنها بدهید که کلمات را درست تلفظ کنند نه درصورتی که فقط با حرکات دست نشان بدهند؛ این کودکان را تشویق میکند، برای چیزی که میخواهند، راهی برای استفاده از زبانشان پیدا کنند.

خواندن :
خواندن، یک منبع قوی برای تقویت توانایی های صحبت کردن کودکان است بعد از همه اینها، با خواندن، آنها کلمات جدیدی را توسعه میدهند. با خواندن آنها یاد میگیرند که عبارت ها را بهتر بسازند و کلماتی را که برایشان دشوار تر است، را تلفظ کنند؛ برای مثال داستان ها به تحریک تقویت تخیل و خلاقیت آنها کمک میکند.

موارد مرتبط
انیمیشن دردونه ها، کنترل عواطف و احساسات کودک
انیمیشن دردونه ها، تقلید کودکان
انیمیشن دردونه ها، سوالات کودک
لوگوی ساماندهی اینماد
تهران، بلوار کشاورز، ابتدای خیابان شانزده آذر، پلاک ۷۸، طبقه ۱۰، واحد ۱۰۱۰
خانه
سبد خرید ( ۰ )
محصولات
دوزلی بوک چیست؟
شرایط خرید
تخفیف ها
تماس با ما
مجله دوزلی بوک
پرسش های متداول
گردونه شانس